Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

TRASA 1974-1975

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

ABBAW pierwsze europejskie tournee zespół wyruszył z końcem 1974 roku. W tym czasie ABBA desperacko walczyła o miejsca na listach przebojów. Kiedy opadły pierwsze emocje związane ze zwycięstwem zespołu w Konkursie Eurowizji, zaczęło się zanosić na to, że grupa, jak wielu innych artystów, pozostanie gwiazdą jednego przeboju. Spory w tym udział miała brytyjska firma Epic, która, będąc nieszczególnie zainteresowana współpracą z zespołem, zdecydowała się najpierw na "odgrzanie" singla "Ring Ring" (marna 32 lokata), a następnie zamiast wydać w kraju oryginalną wersję "Honey, Honey", wypuściła cover tego nagrania w wykonaniu Sweet Dreams. Tak samo słabo poradził sobie nowy singiel - "So Long", którego nawet nie zagrano w radiu. I choć Wielka Brytania nadal pozostawała oporna na wdzięki nowej grupy, w pozostałych częściach Europy, a zwłaszcza w Zachodnich Niemczech, notowania ABBY stale szły w górę. W związku z tym zrezygnowano z zaplanowanego na lato 1974 tournee po folkparkach (ku głębokiemu oburzeniu ich właścicieli oraz szwedzkich dziennikarzy) i skupiono się na zorganizowaniu trasy po starym kontynencie. Nastroje okazały się jednak nieco nazbyt optymistyczne i ostatecznie z zaplanowanych koncertów w Turcji, Grecji, Hiszpanii, Jugosławii, Izraelu, Holandii, Belgii, Francji i Anglii zrezygnowano w ogóle, po prostu dlatego, że zespół poza "Waterloo" tak naprawdę nie posiadał jeszcze w swoim repertuarze innego "killera" takiego kalibru. Już w trakcie trwania trasy wykreślono z jej programu koncerty w Wels w Austrii (z powodu choroby Fridy) oraz w Zurichu w Szwajcarii i Dusseldorfie w RFN (z powodu zatrważająco niskiej sprzedaży biletów). Pozostałą część tournee podzielono na dwie części, ponieważ Björn i Agnetha, przerażeni reakcją małej Lindy po powrocie zespołu z występów promocyjnych w Anglii, nie chcieli zbyt długo zostawiać córki pod opieką opiekunki.

ABBAPróby do występów miały miejsce od końca października do 15 listopada 1974 roku w Rudbecksskolan w Sollentunie w Sztokholmie. Podczas jednej z tych prób, zespół dał darmowy koncert dla uczniów (22 października). Na potrzeby drugiej części tournee, obejmującej Skandynawię, poświęcono jeszcze jeden tydzień na próby w teatrze Jarla w Sztokholmie.

Choć tournee całościowo zebrało raczej dobre recenzje (wśród nielicznych wyjątkowo negatywnych zdecydowanie krytykowano jedynie choreografię dziewcząt), zespół od samego początku borykał się z problemem pustych miejsc - w Kopenhadze, gdzie pierwotnie zaplanowano dwa koncerty, widzów wystarczyło zaledwie na jeden, a i to przy sporej liczbie wolnych miejsc. Zespół był bardzo rozczarowany z jeszcze jednego powodu - choć muzyka jaką tworzyli była skierowana przede wszystkim do młodych ludzi, na występy przychodzili głównie widzowie starsi lub w średnim wieku. W Wiedniu na koncert przyszło zaledwie 1,200 osób, co było najniższym jak dotąd wynikiem. W RFN zaś publiczność nieszczególnie dawała się porwać do wspólnego śpiewania i tańca, czekając tak naprawdę jedynie na "Waterloo", grane też na bis. W tej sytuacji nietrudno się dziwić, że trasa ta nie jest wspominana przez członków grupy ze szczególnym rozrzewnieniem. Björn: "Czasem robiło się trochę kryzysowo. Nawet w Austrii nie były sprzedane wszystkie miejsca, choć mieliśmy tam już cztery czy pięć hitów". Benny: "Jedzenie to chyba jedyna dobra rzecz podczas takiego tournee. Jeździ się z miejsca na miejsce, z hotelu do hotelu, ze sceny na scenę i później pamięta się właściwie tylko to, co się jadło w różnych miastach". Björn dodawał później, że według niego mając tylko "Waterloo" jako naprawdę wielki przebój, było zbyt wcześnie na to tournee, które wymogły tak naprawdę wytwórnie płytowe współpracujące z zespołem. Również Michael B. Tretow, który zajmował się nagłośnieniem koncertów oraz Hansi Schwarz, były członek Hootenanny Singers i kierownik tournee, nie zapamiętali go dobrze.

Lista utworów:

  1. Gonna Sing You My Lovesong
  2. Hasta Mañana
  3. He Is Your Brother
  4. Hey, Hey Helen
  5. Honey, Honey
  6. Intermezzo No. 1
  7. I've Been Waiting For You
  8. King Kong Song
  9. Rock'n'Roll Band
  10. Rock Me
  11. Sitting In The Palmtree
  12. So Long
  13. Watch Out
  14. Waterloo (w tym na bis)

Oraz co najmniej jeszcze dwie inne piosenki, w tym najprawdopodobniej "Ring Ring".

W rzeczywistości grano co najmniej 20 utworów, a powyższa niekompletna lista powstała na podstawie nieautoryzowanego nagrania koncertu z Eskilstuny.

Koncerty:

Data

Miasto

Kraj

Miejsce

17 listopada 1974

Kopenhaga

Dania

Falkonercentret

18 listopada 1974

Hanower

Niemcy

Kuppelsaal

19 listopada 1974

Monachium

Deutsches Museum

21 listopada 1974

Frankfurt

Jahrhunderthalle

22 listopada 1974

Berlin

Hochschule für Musik

23 listopada 1974

Norymberga

Meistersingerhalle

25 listopada 1974

Innsbruck

Austria

Kongreßhaus

27 listopada 1974

Wiedeń

Stadthalle

29 listopada 1974

Bremen

Niemcy

Glocke

30 listopada 1974

Hamburg

Musikhalle

10 stycznia 1975

Oslo

Norwegia

Chateau Neuf

11 stycznia 1975

Sztokholm

Szwecja

Konserthuset

12 stycznia 1975

Lund

Olympen

17 stycznia 1975

Kopenhaga

Dania

Tivolis koncertsalen

18 stycznia 1975

Göteborg

Szwecja

Scandinavium

20 stycznia 1975

Helsinki

Finlandia

Finlandiatalo

22 stycznia 1975

Umeå

Szwecja

Universum