Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

GEMINI

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

Gemini 1W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych podczas pisania utworów do musicalu "Chess" Björn i Benny wpadli również na wiele innych obiecujących pomysłów. Ponieważ jednak nagranie kolejnego albumu ABBY z różnych względów nie wchodziło w grę, panowie postanowili powołać do życia zupełnie nowy projekt.

Anders Glenmark zawsze pozostawał w bliskich kontaktach ze wszystkimi członkami ABBY. Jeszcze w latach siedemdziesiątych, kiedy kariera ABBY dopiero nabierała rozpędu, Anders wspomagał grupę w studiu nagraniowym, między innymi biorąc czynny udział w nagraniu utworu "Money, Money, Money", w którym zagrał na gitarze. Razem ze swoją siostrą Karin byli przyjaciółmi muzyków ABBY, a jako zespół Glenmarks odnosili też niewielkie sukcesy na szwedzkim rynku muzycznym. Dzięki nabytym doświadczeniom Anders został również producentem nagrań, prawdziwego przełomu wciąż jednak brakowało. Björn i Benny postanowili nawiązać nieco bliższą współpracę z rodzeństwem Glenmarków już w trakcie nagrywania "Chess", w którym zarówno Karin jak i Anders brali czynny udział jako wokaliści. Charakterystyczny wokal Andersa jest bardzo dobrze słyszalny między innymi w refrenie przebojowego singla "One Night In Bangkok", w którym doskonale uzupełniał Murraya Heada. Björn i Benny nadali rodzeństwu Glenmarków nazwę Gemini, a pierwszy owoc wspólnej pracy można było poznać jesienią 1985 roku.

Debiutancki album duetu, zatytułowany po prostu Gemini (z dopisem Karin Glenmark & Anders Glenmark) był wspólnym dziełem kompozytorsko-producenckim Björna, Benny'ego, Andersa Glenmarka i Ingeli Forsman. Podczas sesji nagraniowych nagrano w sumie jedenaście utworów, z których dziewięć wypełniło dużą płytę, jeden ukazał się na stronie B singla "Another You, Another Me", a ostatni z nich, "When I Close My Eyes" trafił tymczasowo do archiwum, ze względu na zbyt duże podobieństwo do już umieszczonego na płycie "Another You, Another Me". Spośród wspomnianych dziewięciu kompozycji, które trafiły na dużą płytę, szczególnie interesujące są dwie z nich: "Slowly", którą Frida nagrała rok wcześniej podczas sesji do swojego solowego albumu "Shine", oraz "Just Like That", napisana z myślą o ABBIE, ale ostatecznie nigdy nie wydana w pierwotnej formie, zarejestrowanej jeszcze w 1982 roku.

Album wszedł na szwedzkie listy przebojów 29 listopada 1985 roku i pozostał na nich przez sześć tygodni, docierając ostatecznie do miejsca dziewiątego. "Just Like That" wybrano na pierwszy singiel, nakręcono do niego wideoklip, a na potrzeby tournee oraz występów w telewizji do promocji włączył się nawet sam Björn (jako dodatkowy wokalista). Mimo to singiel nie zdołał osiągnąć żadnych znaczących sukcesów na europejskich listach przebojów, a najwyżej, bo do 24 miejsca dotarł jedynie w Holandii. Kiepsko prezentowały się też ogólne wyniki sprzedaży zarówno singla, jak i całego albumu. Spory sukces udało się za to osiągnąć w Skandynawii, gdzie Gemini cieszyło się znaczną popularnością. Aby pomóc promocji płyty wydano jeszcze dwa single: "Another You, Another Me" (zależnie od rynku na stronę B trafiło "Slowly", "Falling" lub niezamieszczone na albumie "Copy Love") oraz "Slow Emotion" (w wersji 12'', z "Too Much Love Is Wasted" na stronie B). Do "Another You, Another Me" nakręcono również teledysk, w którym na kilka sekund można zauważyć Björna, siedzącego za konsoletą w studiu nagraniowym. Żadne z nagrań nie zdołało jednak osiągnąć znaczącego sukcesu.

Po latach album jest odbierany różnie. Sporej ilości fanów nie przypadł on do gustu, choć są też tacy, którzy określają go mianem "albumu ABBY, którego nie było". Mimo iż faktycznie w utworach tych nie brakuje ciekawych pomysłów, a zdaniem niektórych są w nich nawet fragmenty przywodzące na myśl wokal Agnethy i Fridy, to jednak całość brzmi ciężko i zbyt poważnie. Ogółem, choć album teoretycznie wpisuje się w nurt muzyki pop, jest polecany przede wszystkim osobom, którym przypadł do gustu musical "Chess", jako że aranżacje utworów chwilami dość znacznie ciążą właśnie w stronę musicalu. Wyraźnie też widać, że całość nie jest do końca spójna, na co wpływ najprawdopodobniej miał fakt, że oprócz Björna i Benny'ego trzy utwory na album dostarczył również sam Anders Glenmark, który dodatkowo zajmował się produkcją. "Myślę, że byliśmy wtedy trochę zmęczeni" - przyznał Benny kilka lat później. - "Björn i ja pracowaliśmy intensywnie nad "Chess". Poza tym nagle było trzech producentów, a to było o jednego za dużo. Jestem zadowolony z niektórych utworów, ale nie z tych płyt jako całości. Brzmią jakoś ciężko, brakuje im prawdziwego polotu". Faktycznie rzecz ujmując, ani ta, ani następna płyta Gemini niczym szczególnym się nie wyróżniają, a osoby szukające na nich wyłącznie miłego popowego grania w stylu ABBY mogą czuć się nieco rozczarowane.

Lista utworów:Gemini International

  1. Slowly – 4:26
  2. Too Much Love Is Wasted – 3:28
  3. Slow Emotion – 4:12
  4. Just Like That – 3:45
  5. Falling (Anders Glenmark/Ingela Forsman) – 4:18
  6. Have Mercy – 4:20
  7. Live On The Love (Anders Glenmark/Björn Ulvaeus) – 4:17
  8. In The Middle Of Nowhere (Anders Glenmark/Ingela Forsman) – 4:35
  9. Another You, Another Me – 4:10

Nagrania dodatkowe z singli i składanek:

  1. Copy Love - 4:02
  2. When I Close My Eyes - 3:44
  3. Slow Emotion (Extended Version) - 5:14
  4. Den som sa det var det (szwedzka wersja "Too Much Love Is Wasted") - 3:46
  5. Copy Love (2005 Remix) - 4:02

Wszystkie utwory napisali Björn Ulvaeus i Benny Andersson, chyba że podano inaczej. Album ukazał się w wersjach szwedzkiej oraz międzynarodowej, różniących się wyłącznie okładkami (wersja międzynarodowa obok listy utworów). Był też krótko dostępny na CD w roku 1986. Oficjalnie wznowiono go na CD tylko raz w roku 2004 jako część serii Universal Archive Collection. Również wtedy nie zyskał większego rozgłosu.