Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

HISTORIA ZESPOŁU

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

Uwaga! Po kliknięciu linku "Historia" pojawia się skrócona historia grupy, stworzona specjalnie dla początkujących fanów. Ponieważ pełna historia ABBY jest bardzo rozległa, zawiera wiele faktów i anegdot, podzieliłem ją na tzw. okresy, wyznaczone przez daty. Aby zapoznać się z pełną historią zespołu, kliknij na odnośnikach powyżej. Jeśli chcesz ponownie zapoznać się ze skróconą wersją, kliknij na zakładce "Skrócona" w menu powyżej lub "Historia" w menu po lewej.


ABBA1979Historia zespołu zaczęła się w czerwcu 1966 roku, kiedy Björn Ulvaeus spotkał Benny'ego Anderssona. Björn był członkiem popularnego w Szwecji folkowego zespołu Hootenanny Singers, a Benny grał na klawiszach w najbardziej wówczas znanym szwedzkim zespole popowym, The Hep Stars.

Para piosenkarzy napisała swój pierwszy utwór jeszcze w tym samym roku, a pod koniec dekady obaj założyli spółkę kompozytorską. W tym czasie Benny opuścił Hep Stars, a Hootenanny Singers istnieli właściwie tylko jako grupa studyjna. Drugi z wymienionych zespołów wydawał swoje nagrania przez wytwórnię Polar Music, której właścicielem był Stig Anderson (1931-1997) – późniejszy menadżer ABBY. Stig miał również wkład w słowa do wielu utworów i przebojów ABBY, szczególnie w pierwszych latach istnienia grupy.

Wiosną 1969 roku Björn i Benny spotkali dwie kobiety, które nie tylko stały się wybrankami ich serc, ale też drugą połową ABBY. Agnetha Fältskog była znaną solową piosenkarką, odkąd wydała swoją pierwszą piosenkę w roku 1967. Ona i Björn pobrali się w lipcu 1971 roku. Anni-Frid Lyngstad, znana również jako Frida, zaczęła swoją karierę muzyczną krótko przed Agnethą. Frida tak naprawdę urodziła się w Norwegii, ale przeprowadziła się do Szwecji, kiedy była jeszcze bardzo mała. Benny i Frida zostali parą, jednak nie pobrali się aż do roku 1978.

Czwórka artystów zaczęła współpracować ze sobą, nagrywając podkłady instrumentalne, produkując i dogrywając chórki do nagrań, które potem każde z nich wydawało pod swoim nazwiskiem, bądź (jak w przypadku Björna i Benny'ego) jako duet. W roku 1970 atrakcyjne brzmienie ich głosów podsunęło im pomysł, by spróbować swych sił razem. Kabaret Festfolk, ich pierwsza wspólna próba, okazał się całkowitą porażką, ale na wiosnę 1972 roku nagrali razem utwór "People Need Love", który okazał się sporym przebojem w rodzimej Szwecji. W tym czasie grupa przyjęła długą, niewygodną i dziwnie brzmiącą nazwę Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid. Wynikało to z faktu, że piosenka w założeniu miała być solowym singlem panów z gościnnym występem obu pań.

Zachęceni tym sukcesem, w 1973 roku wzięli udział w szwedzkich selekcjach do Konkursu Eurowizji, przedstawiając piosenkę "Ring Ring". Zakończyli rywalizację na trzecim miejscu, ale singiel z piosenką i album o tym samym tytule zdobyły pierwsze miejsca szwedzkich list. "Ring Ring" stało się także pierwszym znaczącym przebojem w kilku krajach europejskich.

Grupa zdecydowała się wziąć udział w kolejnych selekcjach do Konkursu Eurowizji w roku 1974, tym razem z piosenką "Waterloo", która otworzyła im drogę do finału, odbywającego się w Brighton w Anglii. Mniej więcej w tym samym czasie zmienili swą nazwę na ABBA – akronim, utworzony z pierwszych liter ich imion. ABBA była również nazwą szwedzkiej firmy, zajmującej się przetwórstwem rybnym, ale na szczęście przedsiębiorstwo zgodziło się użyczyć swej nazwy nowej grupie. Konkurs Eurowizji z 6 kwietnia 1974 roku stał się jednym z najważniejszych momentów w historii ABBY, bo dzięki przebojowej piosence "Waterloo" grupie udało się go wygrać.

Krótko po tym zwycięstwie, "Waterloo" stało się numerem jeden na listach przebojów w całej Europie, a nawet dostało się do pierwszej dziesiątki list amerykańskich. Album o tym samym tytule był wielkim sukcesem w Szwecji, ale znamię zwycięzcy Eurowizji poważnie utrudniło grupie utrzymanie pierwszego sukcesu. I choć ABBA w tym okresie robiła wiele, by dowieść, że nie jest eurowizyjną gwiazdą jednego przeboju, przez osiemnaście miesięcy nie udało im się umieścić żadnej piosenki na szczytach list przebojów. Sytuacja zmieniła się po wydaniu piosenki "SOS" z trzeciego albumu, zatytułowanego po prostu "ABBA".

ABBA1979"Mamma Mia", również pochodząca z tej płyty, sprawiła, że grupa znów znalazła się na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii, które okupowała w sumie aż dziewięć razy w latach 1974-1980. "Mamma Mia" stało się także przebojem numer jeden w Australii, która była również pierwszym krajem, gdzie pojawił się singiel z piosenką (sierpień 1975 roku). W ciągu następnych kilku lat Australię ogarnęła prawdziwa gorączka ABBY, która przyniosła grupie sześć przebojów numer jeden.

Rok 1976 był datą, kiedy ABBA stała się jedną z najpopularniejszych grup na świecie. Dwie różne kompilacje największych przebojów, wydane w Wielkiej Brytanii i Australii (odpowiednio "Greatest Hits" i "The Best Of ABBA") wciąż pozostają najlepiej sprzedającymi się dokonaniami grupy w tych krajach. Single takie jak "Fernando" czy "Dancing Queen" zdobyły szczyty list przebojów na całym świecie. W kwietniu 1977 roku "Dancing Queen" stała się pierwszą i jedyną piosenką zespołu, której udało się dotrzeć do pierwszego miejsca list przebojów w USA.

Pod koniec 1976 roku został wydany czwarty album ABBY, "Arrival". Płyta weszła na listy przebojów z olbrzymim hukiem i wypromowała kolejne przeboje, takie jak "Money, Money Money" i "Knowing Me, Knowing You". Pomiędzy styczniem a marcem 1977 roku zespół wyruszył w swoją pierwszą dużą trasę koncertową, wiodącą przez Europę i Australię. Tournee cieszyło się wielkim powodzeniem, zespół grał dla pełnych sal i odniósł tym samym ogromny sukces, co podkreślały pochlebne opinie krytyków. Podczas australijskiej części trasy rozpoczęto także prace nad filmem "ABBA: The Movie", którego reżyserem (podobnie jak niemal wszystkich teledysków) został Lasse Hallström. Premiera filmu miała miejsce w grudniu 1977 roku i zbiegła się w czasie z wydaniem piątego już albumu zespołu, "The Album". Wśród przebojów z niego pochodzących, znalazły się takie utwory jak "Take A Chance On Me" i "The Name Of The Game".

Wiosną 1978 roku zespół zajął się do tej pory zaniedbaną kampanią promocyjną w USA, co spowodowało, że "Take A Chance On Me" dotarło do trzeciego, a "The Album" do dwudziestego miejsca na listach. Przebojowe single "Summer Night City" i "Chiquitita" wydane kilka miesięcy później zapowiadały szósty album, "Voulez-Vous", który stanowił niemal całkowity zwrot zespołu w stronę muzyki disco. Wcześniej w tym samym roku Björn i Agnetha ogłosili, że biorą rozwód. Nie oznaczało to jeszcze końca ABBY, ale zburzyło obraz dwóch zakochanych par, tworzących idealną muzykę. Wydanie singla "Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Mifnight)" jesienią 1979 roku zbiegło się w czasie z trasą koncertową po Kanadzie, USA i Europie. Mniej więcej w tym samym czasie kolejny album składankowy, "Greatest Hits Vol.2" stał się kolejnym międzynarodowym sukcesem.

W marcu 1980 roku ABBA zawitała do odległej Japonii, ale koncerty w Kraju Kwitnącej Wiśni okazały się tak naprawdę ostatnią przygodą w karierze zespołu. Reszta roku została poświęcona na nagranie kolejnego albumu, "Super Trouper", który zawierał klasyczne przeboje jak "The Winner Takes It All" i utwór tytułowy.

ABBA1981W lutym 1981 roku ostateczny cios został zadany wizerunkowi dwóch zakochanych par – Benny i Frida ogłosili, że biorą rozwód. Ale nawet to nie powstrzymało całej czwórki przed dalszą współpracą. Pod koniec roku ukazał się album "The Visitors", a utwór "One Of Us" został ostatnim wielkim singlowym przebojem grupy.

Początek roku 1982 przyniósł wyczerpanie energii i chęci do pracy w zespole. Björn i Benny zaczęli pisać musical "Chess", a Agnetha i Frida postanowiły powrócić do swych solowych karier. Jedynym albumem ABBY wydanym w tym roku, była kompilacja wszystkich przebojowych singli, zatytułowana "The Singles – The First Ten Years", która zawierała dwie nowe piosenki. Choć singiel "The Day Before You Came" był jednym z najlepiej zrealizowanych nagrań grupy, nie udało mu się zostać przebojem na światową skalę, jak zazwyczaj. Pod koniec roku 1982 ABBA zdecydowała się na zawieszenie działalności.Jednak pomimo upływu niemal trzydziestu lat, zespół nie powrócił już na scenę, ale jego muzyka przetrwała próbę czasu. Lata 90–te przyniosły grupie prawdziwy renesans popularności, podkreślony coverami jej piosenek i wykorzystaniem ich oryginalnych odpowiedników w poważanych filmach. Składanka "ABBA Gold" wydana w 1992 roku sprzedała się w liczbie ponad 28 milionów egzemplarzy.

W 1993 roku ukazuje się album "More ABBA Gold", na który trafiła jedna nowa piosenka, "I Am The City" Płyta, choć nie powtarza sukcesu "Gold", sprzedaje się w liczbie ponad 3 milionów kopii. Przygotowana na rok 1994 czteropłytowa składanka "Thank You For The Music" zawierała wszystkie przeboje, wybrane tytuły z każdego albumu, piosenki ze stron B singli oraz rzadkie i nigdy wcześniej niewydane utwory. W 2010 roku zespół zostaje uroczyście wprowadzony do Rock and Roll Hall Of Fame, a w wydarzeniu tym biorą udział Frida oraz Benny.

Rok 1999 przyniósł premierę musicalu "Mamma Mia", bazującego na przebojach ABBY. Musical wystawiono na Broadwayu dwa lata później, a dziś jest jednym z najbardziej popularnych widowisk na świecie, obejrzanym przez ponad 42 miliony ludzi. W piątą rocznicę wystawiania musicalu w Londynie w 2004 roku na widowni byli obecni Björn, Benny i Frida, a na szwedzkiej premierze w roku 2005 pojawili się wszyscy członkowie zespołu. W związku z popularnością musicalu, pojawiła się również ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wersja filmowa, w której w rolach głównych wystąpili Meryl Streep i Pierce Brosnan. Na premierze w Sztokholmie w 2008 roku po raz kolejny pojawili się wszyscy członkowie grupy.

Od początku XXI wieku Polar Music i Universal Music odnawiają muzyczny katalog ABBY. Wszystkie osiem albumów zespołu zostało ponownie wydane wraz z dodatkowymi nagraniami, cyfrowo poprawioną grafiką i poszerzonymi opisami. Ponadto do początku roku 2014 wszystkie albumy zostały wydane jako "Deluxe Edition" z dodatkiem w postaci DVD, zawierającego rarytasy i występy telewizyjne. Wznowione albumy "ABBA Gold" i "ABBA Oro" zyskały poszerzone książeczki, a dwupłytowa składanka "The Definitive Collection" sprzedała się w liczbie ponad trzech milionów egzemplarzy. Inna składanka, "The Complete Studio Recordings" wydana w roku 2005 zebrała spektakularne recenzje prasowe, a "The Vinyls" wydana w roku 2010 zawiera wierne repliki ośmiu studyjnych albumów ABBY. Pod koniec września 2014 roku po raz pierwszy ukazał się legendarny koncert zespołu z 1979 pod tytułem "Live At Wembley", a w planach wydawniczych jest również wersja Deluxe albumu "Gracias Por La Música".