Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

CLAIRE WELCH - ABBA. ERRATA

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

Wstęp

1. Autorka podaje, że początkowo zespół nazywał się Festfolket i pod takim szyldem wydał singla "People Need Love", który cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem. Wiadomo, że nie jest to prawdą, bo zespół nazywał się przecież Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid, a piosenka "chwyciła" nawet w USA, ale tam Playboy Records nie nadążała z zaspokajaniem popytu radiowego i rynkowego. Stąd tylko 114 miejsce w tamtejszych zestawieniach.
2. Według autorki ósmy album zespołu zamiast "The Visitors" otrzymał nazwę "One Of Us", a singlowe "One Of Us" dostąpiło miana tytułowego utworu z ostatniego albumu. Żeby było zabawniej, w kalendarium opisującym pokrótce wszystkie płyty i single autorka podała już prawidłowy tytuł płyty.
3. Wspomniano o "nagraniu", a nie "wydaniu" "The Singles". Choć tutaj kwestią sporną jest, czy to błąd (a raczej niewielka wpadka) autorki, czy tłumaczki.
4. Autorka podaje, że w 1982 roku Björn i Benny zajęli się pisaniem "Chess". Nie do końca jest to prawda, ponieważ w roku 1982 dopiero zaczęto rozmowy z Timem Ricem i tak naprawdę jeszcze nie wiadomo było o czym będzie (i czy w ogóle będzie) musical, ponieważ Tim miał co najmniej trzy pomysły na libretto, a szachy były właśnie jednym z nich.
5. Niepoprawne jest wymienienie "Chiquitity" przed "Summer Night City", choć można to pominąć, jako że nie podano dat, a jedynie że obie piosenki ukazały się przed płytą "Voulez-Vous". Jednak uznałem, że warto to odnotować jako drobną nieścisłość.

Rozdział 1: Początki

1. Rozmijania się z prawdą ciąg dalszy - autorka podaje, że Festfolket był tytułem albumu, który artyści nagrywali i zaprezentowali go w radiu, a potem jeszcze wyruszono z nim w trasę w 1971 roku. Kompletna bzdura - raz, że nie było nigdy albumu o takim tytule, a domniemane piosenki w przeważającej większości nie były autorskie, dwa, nigdy nie zaprezentowano ich w radiu.
2. Album "Lycka" otrzymał tytuł "Hej Gamle Man"
3. Podano, że Benny wydał singla, na którym śpiewali Björn i Agnetha. To już babol na całej linii, bo Benny swojego własnego singla wydał dopiero w 1987 roku z utworem "Lottis schottis", a jak wiemy to utwór w całości instrumentalny, którego genezy należy upatrywać w piosence ABBY "Hamlet III". Z kolei z drugiej strony, Benny wówczas (w latach 1970-1971) już nie współpracował z Hep Stars, bo "Gwiazdy" wskutek problemów finansowych i ogólnych kłopotów z publicznością i składem rozpadły się z końcem lat 60. (ostatecznie rozwiązano je w 1970 roku), a ich ogromny dług udało się spłacić dopiero kilka lat później, pokrywając go zyskami ze sprzedaży nagrań ABBY. Rozumiem więc, że autorce chodziło o któryś z singli Björna i Benny'ego jako duetu (być może "Det kan ingen doktor hjalpa" albo "Tank om jorden vore ung", które panowie nagrywali razem z Agnethą i Fridą), ale tego już nie napisała.

Rozdział 2: Sława i konkurs - piosenki Eurowizji

Zasadniczych błędów brak, jedna nieścisłość - według autorki w roku 1973 Szwecję reprezentowała w finale Eurowizji Lena Andersson. W rzeczywistości, o ile mi wiadomo, preselekcję wygrał zespół na którego czele stał Claes Af Geijerstam, później związany z ABBĄ jako jej tour-menadżer (ale mogę się mylić). Nie mam też pewności, czy autorka nie popełniła błędów wspominając o innych artystach i ich utworach, ale o tym wiedzieć nie mogę, ponieważ nigdy nie słyszałem żadnej z tych piosenek. Babol pojawił się za to w opisie zdjęcia - Stig z menadżera ABBY stał się konferansjerem Eurowizji.

Rozdział 3: Benny Andersson

1. Benny nie ożenił się z Christiną Grönvall
2. Hep Stars i Hootenanny Singers nie grali utworów The Beatles tego wieczoru, kiedy oba zespoły się spotkały. Piosenki te grali razem Björn i Benny podczas swojego pierwszego spotkania.
3. Pierwsze poważne utwory Benny stworzył będąc już członkiem Hep Stars. Za czasów Evelkerts Spelmanslag (w książce nazwa podana po angielsku) stworzył zaledwie kilka luźnych fragmentów, rzeczywiście przyjętych do repertuaru zespołu.
4. Błąd w tytule: Ljuva Sextiotal, zamiast Ljuva Sextital. W rozdziale 7 tytuł zapisano już poprawnie.
5. Błąd nazwiska: Rita Borg zamiast Brita Borg
6. Błąd nazwiska: Björn Skifswas zamiast Björn Skifs
7. Błąd składni w zdaniu o ścieżce do filmu "The Seduction Of Inga". Piosence "She's My Kind Of Girl" przypisano zmienienie tytułu na potrzeby rynku japońskiego na "The Little Girl Of The Cold Wind".
8. Błąd przy opisie filmu "Mio In The Land Of Faraway" - podano nazwisko Astrid Indgrens Mio zamiast Astrid Lindgren jako autora książki, na podstawie której powstał film.

Rozdział 4: Björn Ulvaeus

1. Błędnie podano, że singiel "People Need Love" ukazał się w 1974 roku.
2. Zdjęcie Björna opisano jako fotografię z koncertu z roku 1975, podczas gdy po stroju muzyka wyraźnie widać, że zdjęcie wykonano podczas trasy koncertowej ABBY w roku 1979.
3. Również fotografia Björna i Agnethy, jeżdżących razem na łyżwach niemal na pewno nie pochodzi z 1979 roku - w okresie, kiedy od dobrego półrocza było już wiadomo, że para nie widzi przed sobą wspólnej przyszłości, trudno byłoby oczekiwać, by oboje artystów nadal darzyło się aż tak ciepłymi uczuciami.

Rozdział 5: Agnetha Fältskog

1. Podano, że Agnetha nabawiła się różnych fobii, w tym strachu przed lataniem przez wieloletni okres odosobnienia na wyspie Ekerö. Jest to nieprawda, bowiem Agnetha od zawsze bała się latać.
2. Błąd w imieniu ojca Agnethy: Ingmar, zamiast Ingvar.
3. Napisano, że piosenki zawarte na albumie "Elva kvinnor i ett hus" według krytyki nawiązują stylem do utworów Kate Bush. Nie podano co prawda kto i kiedy powiedział coś takiego, ale może być co najwyżej odwrotnie, bowiem Kate zaczęła swoją karierę po 1975 roku.
4. Błąd w dacie poznania Björna - 1979 zamiast 1969.
5. Z tekstu jednoznacznie wynika, że ABBA postanowiła o zrobieniu przerwy w roku 1980, a nie dopiero pod koniec 1982 roku.
6. Podano, że singiel "Wrap Your Arms Around Me" sprzedał się w ilości 1,2 miliona egzemplarzy. Jest to nieprawda - liczba ta dotyczy całego albumu, nie samego utworu.
7. Autorka napisała, że Agnetha związała się z Torbjörnem Branderem dopiero pod koniec lat 80. Jest to nieprawda, bowiem związek ten rozpoczął się jeszcze za życia ABBY i zakończył ostatecznie po roku 1985.

Rozdział 6: Anni-Frid Lyngstad

1. Przekręcone imię babci Fridy: Arntine zamiast Artnine.
2. Nazwę programu Hylans Horna podano po angielsku, ale przekręcono - Hylnad's Corner zamiast Hylan's Corner.
3. Podano, że "I Know There's Something Going On" zajęło w UK tylko 44 miejsce.
4. Zdjęcie z Warszawy z 1976 roku opisano jako zdjęcie z roku 1975.
5. Zdjęcie Fridy z 2004 roku opisano jako fotografię z koncertu - niemal na pewno nie jest to prawdą, bo wyraźnie widać, zarówno po ubiorze artystki, jak i po jej ekspresji, że zdjęcie pochodzi z bardziej poważnego wystąpienia publicznego.

Rozdział 7: Stig Anderson

1. Z tekstu wynika, że "Waterloo" wygrało w języku szwedzkim. Jest to nieprawda, bowiem w finale konkursu wszystkie piosenki były śpiewane po angielsku.
2. Przekręcony pseudonim - Lill-Babe zamiast Lill-Babs.

Rozdział 8: Nazwa zespołu

1. Autorka nadal utrzymuje, że zespół nim stał się ABBĄ, nazywał się Festfolket. Ponadto nie chciano przyjąć nazwy ABBA, ponieważ używała jej już szwedzka firma przetwórstwa rybnego i Stig, który lubował się w oryginalnych pomysłach, namówił wszystkich. Nie jest to prawda, bo choć rzeczywiście to Stig pierwszy zaczął stosować nazwę ABBA, do firmy rybnej zgłoszono się oficjalnie przy pomocy listu, aby podzieliła się prawami do nazwy.
2. Połowa rozdziału zamiast o nazwie grupy, traktuje o nagrodzie Polar Music i o okolicznościach śmierci i pogrzebu Stiga, co powinno zostać zawarte w rozdziale siódmym.

Rozdział 9: Muzyka - Albumy i single

1. W spisie utworów albumu "ABBA" brakuje piosenki "Bang A Boomerang".
2. W spisie utworów albumu "Live" niektóre utwory pozamieniano miejscami.
3. Zdjęcie Fridy opisano jako fotografię Amandy Seyfried.

Rozdział 10: Pieniądze

Trudno się wypowiedzieć o ewentualnych błędach i nieścisłościach, szczególnie wnikliwych odsyłam do książki Palma i fragmentów poświęconych pieniądzom i inwestycjom ABBY (temat ten jest tam bardzo rzeczowo wyłożony).

Rozdział 11: Muzyka wciąż żyje - powrót popularności

1. Naciągana historia z wydaniem Deluxe albumu "The Visitors" - autorka utrzymuje, że reedycję wymogli fani (bzdura) oraz, że zbiór demo "From A Twinkling Star..." jest nieznaną piosenką z 1981 roku.
2. Najprawdopodobniej błąd w opisie zdjęcia - prawdopodobnie pochodzi ono już z roku 1975.

Rozdział 12: Björn Again - Tribute

Autorka napisała, że "Dancing Queen" z grupą U2 wykonał tribute band Björn Again. O ile mi wiadomo nie jest to prawdą, bo piosenkę wraz z U2 wykonali sami Björn i Benny.

Rozdział 13: Mamma Mia!

Recenzent bardzo prosi o wybaczenie mu jego ignorancji, ale niestety nie posiada on zbyt wielu wiadomości na temat musicalu "Mamma Mia" :-)

Tytułem konkluzji - przy niektórych zdjęciach również znajdują się błędne podpisy. ABBA nie koncertowała w roku 1981, a jedyny zarejestrowany koncert miał miejsce w kwietniu na potrzeby programu "Dick Cavett Meets ABBA". Ponadto dwa zdjęcia z roku 1976, na których w tle widać nazwę zespołu, a członkowie grupy są ubrani w białe kimona, mają różne opisy (według autorki są to różne koncerty i różne daty) - jest to ewidentny błąd. Podobne błędy i nieścisłości towarzyszą również innym zdjęciom, np. Benny'ego i Fridy.