Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

DANCING QUEEN/THAT'S ME

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

15"Dancing Queen", pierwszy singiel ABBY utrzymany w czystej, dyskotekowej formie, zapowiadał kolejny, czwarty już album zespołu, zatytułowany "Arrival". Mała płyta ukazała się w sierpniu 1976 roku, ale sam utwór był gotowy już dwa miesiące wcześniej – 18 czerwca 1976 roku ABBA wykonała go na uroczystości weselnej króla Szwecji, Karola Gustawa. Dziś singiel jest uznawany za jedno z najlepszych wydawnictw lat siedemdziesiątych i niekwestionowany klasyk gatunku disco (choć paradokslanie jest "najwolniejszym" zapełniaczem parkietów). "Dancing Queen", podobnie jak wiele przebojów zespołu w tamtym okresie, zostało napisane wspólnie przez Björna, Benny’ego i Stiga. Według wielu, był to najbardziej znaczący singiel zespołu, odnotowany na pierwszym miejscu list przebojów w aż 13 krajach, w tym pierwszy i jedyny raz w Stanach Zjednoczonych. Utwór umieszczono na drugim miejscu na albumie "Arrival", a na singlu dzielnie wspierała go piosenka "That’s Me" – przebój w Japonii i jeden z najbardziej lubianych utworów Agnethy.

Sesje nagraniowe do piosenki zaczęły się 4 sierpnia 1975 roku. Demo utworu zostało zatytułowane "Boogaloo" i podczas długiego rozwoju do obecnej postaci, Björn i Benny wzbogacili piosenkę o fragmenty inspirowane znanym przebojem dyskotekowym George’a McCrae’a, "Rock Your Baby", a także albumem Dr. Johna z 1972, zatytułowanym "Dr. John’s Gumbo". We wrześniu Agnetha i Frida nagrały swoje partie wokalne, a ostatnich poprawek dokonano w ciągu następnych trzech miesięcy.

Po zakończeniu jednej z sesji, Benny przyniósł taśmę z nagraniem do domu i puścił ją Fridzie, która po przesłuchaniu utworu zaczęła płakać. "Zrozumiałam, że ta piosenka jest piękna. To jeden z tych utworów, które trafiają prosto do serca." – wspomina.

Podczas prac nad słowami do utworu, połowa drugiej zwrotki została ostatecznie odrzucona (instrumentalny fragment w pierwotnej wersji zawierał słowa: "Baby, baby, you’re out of sight/hey, you’re looking alright tonight/when you come to the party/listen to the guys/they’ve got the look in their eyes..."). obecnie wycięty fragment można usłyszeć na filmach dokumentalnych, opowiadających o zespole i sesji nagraniowej do albumu "Arrival" (np. wydanie Deluxe wyżej wymienionego albumu).

Piosenkę oficjalnie zaprezentowano królewskiej parze 18 czerwca 1976 roku. Sam Benny wspomina: "To jeden z tych utworów, co do których nie masz wątpliwości, że od razu staną się wielkimi przebojami". Również Agnetha podczas jednego z wywiadów, zapytana o Dancing Queen odpowiedziała: "Często trudno przewidzieć, która piosenka stanie się przebojem. W przypadku Dancing Queen było inaczej. Od razu wiedzieliśmy, że to będzie hit". I w istocie piosenka takim hitem została. W kwietniu 1977 roku wskoczyła na pierwsze miejsce list przebojów w Stanach Zjednoczonych – terytorium, którego do tej pory ABBA nie była w stanie podbić i którego nie podbiła już nigdy więcej. Utwór okupował szczyty zestawień również w 13 innych krajach świata: Australii, Belgii, Brazylii, RFN, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Meksyku, Holandii, Nowej Zelandii, RPA, Szwecji i Rodezji. W Austrii, Kanadzie, Finlandii, Francji i Szwajcarii utwór plasował się co najmniej w pierwszej piątce zestawień. Jedynie we Włoszech, gdzie ABBA nigdy nie odniosła takiej popularności jak na całym świecie, utwór utknął na 14 miejscu list przebojów. Lekko licząc, piosenka sprzedała się w łącznej liczbie ponad trzech milionów egzemplarzy, nie wliczając albumu "Arrival".

"Dancing Queen" było jednym z trzech ostatnich singli ABBY, które w ciągu jednego roku dostały się na szczyt list przebojów w Wielkiej Brytanii (w roku 1976 dokonały tego jeszcze "Knowing Me, Knowing You" oraz "Money, Money, Money").

W roku 1980 ABBA nagrała piosenkę w języku hiszpańskim, na składankowy album "Gracias Por La Música". Utwór otrzymał tytuł "Reina Danzante", ale na potrzeby późniejszego wznowienia pod tytułem "ABBA Oro", tytuł zmieniono na "La Reina Del Baile".

W 1993 roku Frida razem z The Real Group wykonała piosenkę z okazji 50 urodzin królowej Silvii.

Niechlubną ciekawostką w historii piosenki jest fakt, że w 1987 roku JAMs zsamplował melodię utworu na potrzeby własnego nagrania, "The Queen And I", które zamieścił na swoim albumie "What The Fuck Is Going On?". ABBA i Mechanical-Copyright Protection Society wytoczyli mu proces i zmusili do dostarczenia taśm-matek, matryc i innych elementów, które posłużyły do wyprodukowania nagrania. King Boy D i Rockman Rock osobiście przyjechali do Szwecji i zniszczyli wszystkie niesprzedane tam kopie nagrania.