Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

EAGLE/THANK YOU FOR THE MUSIC

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

21Piosenka "Eagle" została nagrana w 1977 roku i otwierała piąty album zespołu. Jest to jednocześnie najdłuższa zarejestrowana piosenka ABBY – o sekundę dłuższa od "The Day Before You Came". Utwór wybrano na trzeci i ostatni singiel promujący "The Album", ale wydano go tylko w kilku krajach. Na stronę B wybrano "Thank You For The Music", piosenkę, która wbrew wszelkim regułom, nie zdołała stać się naprawdę wielkim przebojem, chociaż jest obecna na każdej składance. Singla nie wydano ani w Wielkiej Brytanii, ani w USA. Piosenka wykazuje pewne podobieństwa kompozycyjne do "Laredo Tornado" zespołu Electric Light Orchestra z albumu "Eldorado" z 1974 roku.

Piosenkę nagrywano od 1 czerwca 1977 roku pod roboczym tytułem "High, High", a później "The Eagle". Podczas pisania słów do piosenki, Björn zainspirował się powieścią Richarda Bacha, zatytułowaną "Jonathan Livingston Seagull". Dziś krytycy muzyczni podkreślają, że "Eagle" to jeden z najwybitniejszych utworów, jakie ABBA nagrała. W głównej mierze argumentują to tekstem utworu, chociaż i tu rozgorzała debata – jedni twierdzą, że piosenka jest hołdem dla zespołu "The Eagles", który był popularny w latach siedemdziesiątych, drudzy (a tych jest więcej) uważają, że piosenka jest odą do wolności, którą utożsamia się z wielkimi drapieżnymi ptakami, jakimi bez wątpienia są orły.

Jednak piosenka nie podbiła list przebojów z dwóch powodów. Po pierwsze była już dostępna na "The Album" – w pełnej, prawie sześciominutowej wersji. Po drugie, singla wydano zaledwie w kilku krajach – Australii, Austrii, Belgii (gdzie wcale nie wszedł na listy), Francji, RFN, Holandii i Szwajcarii. By piosenka była bardziej przyjazna stacjom radiowym, drastycznie ją skrócono – ominięto instrumentalny przerywnik po trzeciej zwrotce i w ten sposób utwór mieścił się w czasie 4:25. Na rynek Australijski i Francuski przygotowano jeszcze krótszą wersję, kończącą się już po drugiej zwrotce, skróconą aż o 2:18 w stosunku do wersji albumowej. Singiel promował wideoklip, wyreżyserowany przez Lasse Hallströma, ale wcześniej przy realizacji filmu "ABBA: The Movie" powstała bardziej interesująca wersja, wzbogacona o efekty specjalne.

Singiel wydano w maju 1978 roku, teoretycznie jako "zapchajdziurę" pomiędzy "Take A Chance On Me" i kolejnym, utrzymanym w dyskotekowym stylu "Summer Night City".

Oryginalny skrócony miks, który znalazł się na większości singli, został odświeżony cyfrowo i trafił w roku 1993 na album "More ABBA Gold". Obecnie można go też znaleźć na "The Album: Deluxe Edition" z 2007 roku. Oryginalne nagranie pojawia się też w filmie "ABBA: The Movie".