Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

RING RING/SHE'S MY KIND OF GIRL

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

5Po sukcesie piosenki "People Need Love", Stig Anderson zdał sobie sprawę z potencjału, jaki drzemał w czwórce młodych artystów. Wtedy zapadła decyzja, że kwartet nagra swój debiutancki album.

Björn, Benny i Stig zostali zaproszeni do zgłoszenia piosenki do szwedzkich eliminacji Konkursu Eurowizji w 1973 roku. Po kilku dniach Benny i Björn wpadli na pomysł melodii do szwedzkiej wersji "Ring Ring", wówczas noszącej roboczy tytuł "Klocklåt". Stig napisał słowa z zamiarem stworzenia typowej popowej piosenki, bez niechlubnego eurowizyjnego zadęcia. W ten sposób piosenka przybrała swój ostateczny tytuł "Ring Ring". By umożliwić odbiór utworu międzynarodowej publiczności, Stig poprosił amerykańskiego kompozytora Neila Sedakę o stworzenie angielskiej wersji tekstu. Sedaka zgodził się i napisał słowa razem ze swym współpracownikiem Philem Codym.

10 stycznia 1973 roku piosenka została nagrana w Metronome Studio w Sztokholmie. Michael B. Tretow, dźwiękowiec grupy, który współpracował z Bennym i Björnem nad ich wcześniejszymi płytami i singlami, po przeczytaniu książki o producencie Philu Spectorze i jego technice "ściany dźwięku" spróbował wykorzystać ją w nagraniu. I choć Spector używał kilku różnych muzyków do grania na tych samych instrumentach w tym samym czasie, rozwiązanie to okazało się zbyt kosztowne jak na szwedzkie warunki. Wówczas Tretow wpadł na ryzykowny pomysł, by nagrywając podkład do piosenki manipulować nieco prędkością taśmy pomiędzy dogrywkami. Pomysł okazał się genialny, a ostateczny efekt zadziwił Björna i Benny'ego (Tretow obawiając się ich reakcji nie poinformował ich o swoich zamiarach). Zabieg ten był niepodobny do niczego, co wykorzystano już wcześniej w szwedzkiej muzyce.

Jednak kiedy Björn, Benny, Agnetha i Frida zaśpiewali piosenkę 10 lutego 1973 roku podczas szwedzkich eliminacji do konkursu, zajęli dopiero trzecie miejsce. Mimo to, piosenka radziła sobie dużo lepiej na szwedzkich listach przebojów i to w obu wersjach językowych, plasując się, zależnie od okresu, na pierwszym lub drugim miejscu zestawień. Jednocześnie ostatecznie zapadła decyzja, by wszyscy czterej członkowie zaczęli występować jako zespół. Mimo porażki w szwedzkich eliminacjach do Konkursu Eurowizji, grupa wyruszyła w swe pierwsze tournee po Szwecji (z tej właśnie okazji właściciele folkparków, w których ABBA miała wystąpić, otrzymali promocyjne single "En hälsning till våra parkarrangörer", niedostępne w wolnej sprzedaży).

Choć piosenka nie miała możliwości promowania zespołu na arenie międzynarodowej, obie jej wersje językowe radziły sobie doskonale na listach przebojów w Skandynawii i kilku innych krajach, przynosząc zespołowi jego pierwszy numer jeden. Utwór wszedł na listy w Norwegii, Austrii, a nawet dotarł do pierwszej dziesiątki w Holandii, RPA i w Zimbabwe. W Belgii "Ring Ring" było pierwszym z szesnastu utworów ABBY, które spoglądały ze szczytu zestawień. W Wielkiej Brytanii piosence nie udało się podbić rynku – sprzedała się tam w liczbie zaledwie 5,000 kopii i wypadła z list. Tylko nieco lepiej powiodło się wersji zremiksowanej, wydanej w 1974 roku – zajęła 32 pozycję, a i to prawdopodobnie na fali sukcesu "Waterloo". Inna wersja, bazująca na brytyjskim remiksie została wydana w Kanadzie i USA jako utwór dodatkowy, zamykający album "Waterloo". Nagrano również niemieckojęzyczną wersję piosenki i wydano ją na singlu w RFN (razem z niemiecką wersją piosenki "Another Town, Another Train", której nadano tytuł "Wer Im Wartesaal Der Liebe Steht"), ale i tam nie odniosła znaczącego sukcesu na listach. Ostatnią nagraną wersją, była wersja w języku hiszpańskim, ale pozostała nie wydana aż do roku 1993 (ukazała się wtedy na składance "Mas Oro", potem na wznowieniach "ABBA Oro").

Taśmy matki do zremiksowanych wersji zostały uznane za zaginione albo za nieosiągalne i dlatego żaden z singlowych remiksów nie pojawił się na składance "Thank You For The Music". W 1999 roku wydano box z wszystkimi singlami zespołu (dwie wersje). Jedna z płyt zawierała remiks "Ring Ring", ale była to wersja zgrana z kopii winylowej, z racji tego, że taśma matka nadal nie była osiągalna. Jednakże wydana w 2001 roku "The Definitive Collection" zawierała tę piosenkę w formacie cyfrowym, zgraną z oryginalnej taśmy matki. Krótko po tym Polar Music wystąpiła z prośbą o odkupienie taśm od Epic Records.

Ciekawostki:

  • Magnus Uggla nagrał rockową wersję piosenki w 1979 roku.
  • Szwedzki zespół Nashville Train, w skład którego wchodzili sesyjni muzycy ABBY, nagrał swoją wersję tego utworu, którą można znaleźć na albumie "ABBA Our Way".
  • Szwedzki zespół grający alternatywnego rocka, Sator, nagrał swoją wersję tej piosenki na album "ABBA: The Tribute" z 1992 roku, wydany nakładem Polar Music.
  • Szwedzcy muzycy sesyjni, The Black Sweden dołączyli swoją wersję tej piosenki do swojego albumu "Gold", który zawierał największe przeboje ABBY. Początek ich wersji zawiera gitarowy riff z piosenki "Breaking The Law" zespołu Judas Priest.
  • Nowozelandzka kompilacja "ABBAsalutely" z 1995 roku zawiera cover tego utworu w wykonaniu Breast Secreting Cake.
  • Cover w stylu eurodance został nagrany przez Angeleyes i wydany na ich albumie z 1999 roku, "ABBAdance".
  • Wokaliści ukrywający się pod szyldem Studio 99 nagrali dwie wersje tej piosenki – jedną w tradycyjnym stylu ABBY (remiks 1974), a drugą w stylu dance/techno (bazująca na oryginale z 1973 roku).
  • Australijski zespół rockowy Audioscam nagrał swoją wersję piosenki na swój album "Abbattack" z 2008 roku.
  • Piosenkę można też usłyszeć w filmie "ABBA: The Movie".