Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

WATERLOO/WATCH OUT

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

8"Waterloo" (oryginalnie zatytułowane "Honey Pie") był pierwszym singlem ABBY, zapowiadającym drugi album zespołu o tym samym tytule. Był jednocześnie pierwszym singlem, który grupa podpisała do dziś dobrze znaną i rozpoznawalną nazwą, bez jej rozwinięcia w nawiasie (choć na niektórych rynkach jeszcze stosowano ten zabieg, by przyzywczaić publiczność do zmiany nazwy).

Piosenka przyniosła ABBIE zwycięstwo w Konkursie Eurowizji 6 kwietnia 1974 roku w Brighton. Szwedzka wersja utworu została wydana na singlu razem z nagraną również w języku szwedzkim piosenką "Honey, Honey". Singiel z angielską wersją zawierał na stronie B rockowy, niemal drapieżny, choć raczej średnio udany utwór "Watch Out".

Singiel był ich pierwszym numerem jeden w wielu krajach europejskich i sprzedał się w liczbie ponad sześciu milionów kopii. Zdobył także 6 miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100. Do dziś pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się singli i jest doskonale rozpoznawalny już po pierwszych kilku dźwiękach.

"Waterloo" skomponowano jako kandydatkę na Konkurs Eurowizji roku 1974, ponieważ impreza ta była dla zespołu wyjątkowo ważna – jako jedyna dawała możliwość szerokiego wypromowania się poza Szwecją. W poprzedniej edycji ABBIE udało się zakończyć rywalizację na trzecim miejscu, z utworem "Ring Ring", który choć stał się przebojem, nie przyniósł grupie międzynarodowego uznania jakiego oczekiwała. Po skoncentrowaniu się na wyeksponowaniu głosów Agnethy i Fridy, Björn i Benny uznali, że powinny one zaśpiewać również inne ich piosenki, w tym jedną szczególną – "Hasta Mañana". Szczególną z dwóch powodów – po pierwsze, była ona poważną kandydatką w wyborze utworu na Eurowizję. Po drugie, okazała się kompozycją tak trudną, że Agnetha długo nie potrafiła znaleźć odpowiedniego sposobu jej interpretacji i rozważano już zupełne zrezygnowanie z dalszych prac nad nią. W końcu Agnetha spróbowała zaśpiewać w stylu Connie Francis i to okazało się kluczem do sukcesu. Jednak lekka i przyjemna ballada zbyt idealnie wpasowywała się w kanony konkursu, a tego właśnie zespół za wszelką cenę chciał uniknąć. Zdecydowano się na zainspirowane glam rockiem "Waterloo", które łamało balladową rzeczywistość imprezy – i gwarantowało, że zespół na pewno zostanie zauważony. Wybór był bardziej niż trafiony – utwór nie tylko wygrał krajowe eliminacje (luty 1974 roku), ale też dzięki zdobyciu znaczących sześciu punktów okazał się zwycięzcą edycji międzynarodowej, gdzie oczywiście grupa wykonała go już w języku angielskim.

Początkowo, kiedy utwór nie był jeszcze dobrze znany, wytwórnia Polar wydała na singlu jego nieco zmienioną wersję. Jednak w związku z ogromnym sukcesem, zdecydowano się zastąpić wydane tłoczenia ogólnie znaną wersją. Alternatywna wersja cechowała się zdecydowanie bardziej hard-rockowym brzmieniem, mniejszą rolą saksofonu i kosmetycznymi zmianami w zwrotkach. Chociaż zarówno późniejsza singlowa, jak i albumowa wersja piosenki różniły się zdecydowanie od alternatywnego remiksu, to właśnie on był wykonywany na żywo przez ABBĘ jeszcze w 1979 roku. Obecnie ta wersja piosenki otwiera dziewiątą płytę CD w wydaniu "The Complete Studio Recordings".

"Waterloo" sprawiło, że ABBA z dnia na dzień stała się prawdziwym fenomenem. Podczas gdy zdecydowana większość artystów na początku swojej przygody z muzyką jest ignorowana poza granicami swojego kraju, ABBA po wygraniu konkursu niemal od razu była rozpoznawalna aż w Australii (gdzie już rok wcześniej odnotowano singiel "Love Isn’t Easy"), Nowej Zelandii, Zimbabwe, RPA, Kanadzie i USA. Singiel z "Waterloo" odnotowano na szczycie list w Belgii, Finlandii, Zachodnich Niemczech, Irlandii, Norwegii, RPA i Szwajcarii. W rodzinnej Szwecji piosenka nie zdobyła szczytu listy i zatrzymała się na drugim (wersja szwedzka) i trzecim (wersja międzynarodowa) miejscu tylko dlatego, że ze szczytu zestawień spoglądał w dół tak samo zatytułowany album zespołu – wynikało to z tego, że wówczas w Szwecji istniała połączona lista singli i albumów.

Duża płyta radziła sobie dobrze w całej Europie, prezentując nową grupę, która wnosiła powiew świeżości do muzyki i zdecydowanie miała ambicje zostać kimś więcej niż tylko eurowizyjną gwiazdką jednego przeboju.

Z okazji 30 rocznicy zwycięstwa ABBY w Konkursie Eurowizji, singiel wydano ponownie w roku 2004 i nawet wtedy udało mu się zająć dość wysokie (jak na dobrze już znaną piosenkę) 20 miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii.

22 października 2005 roku podczas obchodów 50-lecia Konkursu Eurowizji, "Waterloo" zdobyło prestiżowy tytuł najlepszego przeboju tej imprezy.

Oficjalne wersje piosenki:

  • Waterloo (wersja międzynarodowa)
  • Waterloo (alternatywny miks wersji międzynarodowej)
  • Waterloo (wersja francuska) - nagrana 18 kwietna 1974 w Paryżu
  • Waterloo (francusko-szwedzka wersja) – połączone fragmenty wersji francuskiej i szwedzkiej
  • Waterloo (wersja niemiecka)
  • Waterloo (wersja szwedzka)

Inne wykonania piosenki:

  • W Finlandii w 1974 roku ukazał się singiel z piosenką "Waterloo" w wykonaniu duetu Seija Simola & Ami. Ta wersja zawierała fińskie słowa, napisane przez Simolę.
  • Szwedzki zespół country, Nashville Train, w którym grali muzycy sesyjni ABBY, nagrał swoją wersję utworu, którą umieścił na swym albumie z 1977 roku, "ABBA Our Way".
  • Grupa pop z Hong Kongu o nazwie The Wynners nagrała swoją wersję piosenki, która ostatni raz ukazała się na ich składance "Stars On 33".
  • W 1986 roku pojawił się singiel z piosenką "Waterloo" w wykonaniu grupy Doctor And The Medics z gościnnym udziałem Roya Wooda (znany z zespołów The Move, Electric Light Orchestra i Wizzard) na saksofonie. Singiel zatrzymał się na 45 miejscu brytyjskich list przebojów.
  • Heavymetalowa wersja tej piosenki została nagrana przez zespół Nation i jest dostępna na albumie "ABBAMetal", później wznawianym pod tytułem "A Tribute To ABBA".
  • W 1995 roku w Nowej Zelandii wydano składankę "Abbaselutely", na której można znaleźć ten utwór w wykonaniu Cloth.
  • Hiszpański zespół rockowy Los Enemigos nagrał własną anglojęzyczną wersję tego utworu i umieścił ją na swym albumie "Por la Sombra Hermana Amnesia".
  • W 1998 roku brytyjska grupa Bananarama reaktywowała się by nagrać "Waterloo" na potrzeby parodii Konkursu Eurowizji, zatytułowanej "A Song For Eurotrash", którą wyprodukował Channel 4. Piosenkę dodano później do wydanej w 1999 roku składanki "ABBA - A Tribute: The 25th Anniversary Celebration".
  • Szwedzki zespół heavymetalowy, Black Ingvars nagrał piosenkę w języku szwedzkim na swój album z 1998 roku, zatytułowany "Schlager Metal".
  • Piosenkę nagrał zespół Arrival, specjalizujący się w wykonywaniu repertuaru ABBY i umieścił ją na swoim pierwszym albumie, "First Flight" z 1999 roku.
  • Wersje dance tego utworu zostały nagrane przez: Abbacadabra (wydania Almighty Records), Tiny T, E-rotic, Baby Dolls i Golden Queens.
  • Pamela McNeill nagrała swoją wersję piosenki na album "Tribute To ABBA".
  • Elektroniczna instrumentalna wersja tej piosenki została nagrana przez Moto Industries i można ją znaleźć na ich albumie "The Electronic Tribute To ABBA" z 2001 roku.
  • Na brytyjskim albumie "ABBAmania2" z 2004 roku utwór wykonują aktorzy Michelle Hardwick, Vickie Gates i Will Mellor.
  • Inną elektroniczną wersję tej piosenki w wykonaniu Roymonda mozna znaleźć w internecie.
  • Niemiecki zespół Banaroo nagrał własną wersję tej piosenki na album składankowy "ABBA Mania".
  • Piosenkę scoverował Edie na swoim albumie z 2004 roku "Abbalicious".
  • The Dan Band nagrał swoją wersję tej piosenki jako część medleyu na swój album z 2005 roku, zatytułowany "The Dan Band Live".
  • Fiński cover tego utworu w wykonaniu chóru Rajaton można znaleźć na albumie "Rajaton Sings ABBA With Lahti Symphony Orchestra".
  • Piosenkę nagrał chór z Hong Kongu (The Innocent Voices Choir) na album z 2006 roku "Let's Dance You Jump Over The Day".
  • Duński duet Olsen Brothers (zwycięzcy Konkursu Eurowizji 2000) nagrał tę piosenkę na swój album z 2010 roku, zatytułowany "Wings Of Eurovision".