Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

RUNE SÖDERQVIST

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

SoderqvistRune Söderqvist (na zdjęciu obok razem z Björnem i Bennym podczas sesji zdjęciowej do albumu "Super Trouper") urodził się w 1935 roku. Po latach pracy w reklamie w 1970 roku miał już swoje własne studio graficzne. Z ABBĄ zaczął pracować w roku 1975, a jego pierwszym projektem dla zespołu była oryginalna szwedzka okładka składanki "Greatest Hits".

Rok później Rune zaprojektował znane na całym świecie logo zespołu, w którym pierwsze B jest odwrócone w stronę pierwszej litery A. Przy tworzeniu znaku pomyślał, że każde B (czyli Björn i Benny) powinno być zwrócone do odpowiedniego A (czyli do Agnethy i Fridy). Od tej pory Rune zajmował się graficzną stroną wszystkich albumów ABBY, począwszy od "Arrival" w roku 1976, a skończywszy na koncertowej płycie grupy, "Live" z 1986 roku.

Tytuł "Arrival" również pojawił się dzięki niemu - został zasugerowany przez jego współmałżonkę Lillebil Ankarcronę. Z kolei okładka do płyty "Super Trouper" według jego pomysłu zawierała zespół w otoczeniu przyjaciół w kostiumach artystów cyrkowych. Przy pracach nad albumem "The Visitors" Rune wpadł na pomysł, by tytułowych gości wyobrazić sobie jako aniołów, co ukazał fotografując grupę na tle wielkiego obrazu z aniołem.

Rune odpowiadał także za stronę wizualną wielkich tras koncertowych zespołu w latach 1977 i 1979. Po rozpadzie grupy kontynuował pracę grafika, osiągając także pewne sukcesy w sztuce.