Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

SUPER TROUPER

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

Super TrouperKolejny album zespołu pojawił się dopiero jesienią 1980 roku. Po raz pierwszy można na nim usłyszeć piosenki oparte w głównej mierze na syntezatorach, dzięki którym płyta nie zestarzała się wiele, jeśli zestarzała w ogóle, pomimo upływu niemal czterdziestu lat od premiery. Zgodnym zdaniem nie tylko fanów, ale i sceptycznych krytyków, zespół "przeszedł samego siebie jeszcze raz".

Pierwszym utworem, który Benny i Björn napisali pod nowy album tuż po powrocie z tournee po Japonii, była ballada "The Winner Takes It All". Piosenka ta bardzo różniła się od wielu innych o podobnej tematyce, które ABBA nagrała wcześniej – po raz pierwszy w utworze o nieszczęśliwej miłości nie pojawiła się nadzieja na szczęśliwe zakończenie. Piosenka z miejsca zdobyła pierwsze miejsca list w Wielkiej Brytanii, a w opinii fanów zyskała przydomek najlepszej w dorobku ABBY. Prawdziwie aktorską rolą popisała się w niej Agnetha, śpiewając w sposób tak przejmujący, że słowa utworu potrafią na długo wryć się w pamięć i skłonić do przemyśleń. Co ciekawe, ostatecznych kształtów piosenka nabrała w niecałe dwie godziny. Björn wrócił z sesji z nagraniem, włączył taśmę w magnetofonie i przy butelce whisky napisał te jakże szczere słowa. Jak sam wspomina: "Byłem pijany, więc słowa same siadały mi na papierze. Na trzeźwo człowiek wstydzi się tekstu, tymczasem nazajutrz w studiu wszyscy gratulowali mi piosenki!".

Nowy, cięższy styl zaprezentowała również piosenka "On And On And On", której dziwnego tekstu nie umie dziś wyjaśnić nawet Björn. Co ciekawe, w refrenie możemy usłyszeć Benny'ego, śpiewającego wokalizy z utworu The Beach Boys "Do It Again".

Dwie kolejne piosenki, zaśpiewane przez Fridę zamykają stronę A oryginalnego wydania winylowego. Są to "Andante, Andante" – piosenka wspaniała do słuchania w okresie wakacji i słońca, oraz "Me And I" – nieco bardziej skomplikowana, mówiąca o dwóch obliczach tej samej osoby – oczywiste więc nawiązanie w jej tekście do postaci Doktora Jekylla i Pana Hyde'a.

Piękna piosenka "Happy New Year" wciąż jest śpiewana jako kolęda na rozpoczęcie nowego roku, a jej instrumentacja jest wprost idealnie dopasowana do zimowego okresu. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze przed nagraniem albumu, piosenka ta miała być librettem nowego musicalu, który chcieli napisać Björn i Benny. Kiedy jednak ostatecznie zadecydowali o wstrzymaniu prac na musicalem, piosenkę dokończono i nagrano z przeznaczeniem na nową płytę. Można w niej także usłyszeć szwedzki akcent Agnethy w słowie "champain". W dalszej części pojawiają się słowa dotyczące roku 1989 – zapewne napisane w ten sposób dlatego, że dobrze pasowały do melodii, z czasem stały się zaskakującą prawdą, bowiem właśnie w roku 1989 rozpoczęła się Jesień Ludów w Europie (upadek komunizmu, niedługo potem zjednoczenie Niemiec i rozpad ZSRR).

Piosenka tytułowa albumu została nagrana jako jedna z ostatnich, choć zupełnie tego nie słychać - brzmi tak, jakby nagrano ją na samym początku sesji. Wybrana na następny po "The Winner Takes It All" singiel, w okresie Bożego Narodzenia biła na głowę wszystkie inne utwory na listach, stając się kolejnym wielkim przebojem grupy. Na stronie B znalazła się niezwykle interesującą piosenka "The Piper", nawiązująca swoją aranżacją do dawnej muzyki celtyckiej i irlandzkiej. Inspiracją do jej powstania była powieść Stephena Kinga "Bastion".

Piosenka "Lay All Your Love On Me" z wpływami electro była ostatnią nagraną przez ABBĘ kompozycją utrzymaną w stylu disco. Stała się też pierwszym maksi-singlem zespołu i kolejnym wielkim przebojem, choć jej sukces na listach nie był aż tak spektakularny – tylko 7 miejsce, związane z powolnym przelewaniem się fali muzyki dyskotekowej.

Ostatnią piosenką powstałą podczas sesji była latynosko zabarwiona "Put On Your White Sombrero", która światło dzienne ujrzała dopiero w roku 1994, na czteropłytowym albumie "Thank You For The Music". Pierwotnie kompozycja ta miała otwierać nową dużą płytę, ale ostatecznie całkowicie z niej zrezygnowano (na rzecz utworu tytułowego), zaś na jej miejsce w ramach końcówki albumu przewidziano nagraną w 1979 roku na Wembley Arena piosenkę "The Way Old Friends Do".

Zdjęcia na okładkę płyty i teledysk do utworu tytułowego wykonano tego samego dnia. Na zdjęciach można dostrzec kilka osób związanych z Polar Music, między innymi Görel Hanser (vice-prezes Polar Music), Berkę Bergkvista (pracownika Polar Music i wspólnika Stiga Andersona), Tomasa Ledina i Andersa Andersona (syna Stiga Andersona). Na okładce dużej płyty to właśnie Berka i Tomas są widoczni na pierwszym planie, tuż za fotografem, trzymając się za ręce.

Album wydano z cyfrowo odnowionym dźwiękiem pięć razy: w roku 1997, 2001, 2005/2006 (boxset "The Complete Studio Recordings"), 2008 (boxset "The Albums") oraz 2011 jako wersja Deluxe. Pierwsza edycja CD albumu pojawiła się na rynku jeszcze w 1983 roku, nakładem amerykańskiej wytwórni Atlantic Records (reprezentant zespołu na rynkach USA i Kanady).

Lista utworów:

  1. Super Trouper
  2. The Winner Takes It All
  3. On And On And On
  4. Andante, Andante
  5. Me And I
  6. Happy New Year
  7. Our Last Summer
  8. The Piper
  9. Lay All Your Love On Me
  10. The Way Old Friends Do

Dodatkowe utwory na reedycji z 1997 roku:

  1. Elaine
  2. Put On Your White Sombrero
  3. Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)

Dodatkowe utwory na reedycji z 2001 roku:

  1. Elaine
  2. Put On Your White Sombrero

Dodatkowe utwory na reedycji z 2005 roku ("The Complete Studio Recordings"):

  1. Elaine
  2. Andante, Andante (wersja hiszpańska)(Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Buddy McCluskey, Mary McCluskey)
  3. Felicidad (hiszpańska wersja "Happy New Year")(Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Buddy McCluskey, Mary McCluskey)

Single:

  1. The Winner Takes It All/Elaine (Lipiec 1980)
  2. Super Trouper/The Piper (Listopad 1980)
  3. Happy New Year/Andante Andante (Listopad 1980)
  4. On And On And On/The Piper (Grudzień 1980) (tylko Japonia)
  5. Andante Andante/The Piper (1981) (tylko Ameryka Południowa i RPA)
  6. Lay All Your Love On Me/On And On And On (Lipiec 1981) (MXSP)

Wszystkie utwory napisali Benny Andersson i Björn Ulvaeus, chyba że podano inaczej.

Personel:

  • Benny Andersson – syntezator, instrumenty klawiszowe, wokal
  • Agnetha Fältskog – wokal
  • Anni-Frid Lyngstad – wokal
  • Björn Ulvaeus – gitara akustyczna, wokal

Dodatkowi muzycy:

  • Ola Brunkert – perkusja
  • Lars Carlsson – trąbka
  • Rutger Gunnarsson – gitary, gitara basowa
  • Janne Kling – flet, saksofon
  • Per Lindvall – perkusja
  • Janne Schaffer – gitara
  • Åke Sundqvist – perkusja
  • Mike Watson – gitara basowa
  • Lasse Wellander – gitara
  • Kajtek Wojciechowski – saksofon

Produkcja:

  • Benny Andersson, Björn Ulvaeus - produkcja i aranżacja
  • Michael B. Tretow - inżynier dźwięku
  • Rune Söderqvist - projekt graficzny albumu
  • Zal Schreiber z Atlantic Studios, Nowy Jork - mastering dla edycji Atlantic, USA 1983
  • Jon Astley, Tim Young i Michael B. Tretow - remastering dla reedycji z 1997
  • Jon Astley i Michael B. Tretow - remastering dla reedycji z 2001
  • Henrik Jonsson - remastering dla "The Complete Studio Recordings" z 2005

19972001Deluxe
Reedycja CD, 1997Reedycja CD, 2001Edycja Deluxe, 2011