Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

BENNY ANDERSSON - BIOGRAFIA

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links


bennyBenny Andersson – właściwie Göran Bror Benny Andersson przyszedł na świat 16 grudnia 1946 roku. Jego ojciec był inżynierem budownictwa. Jego siostra Eva-Lis urodziła się w roku 1948.

Swoją przygodę z muzyką Benny zaczął w wieku sześciu lat. Zarówno jego dziadek jak i ojciec zachęcali go, by grał na akordeonie. I to właśnie na nim Benny zaczął naukę gry na instrumentach klawiszowych. Od dziadka i ojca Benny nauczył się wielu utworów z muzyki folkowej, tradycyjnej i piosenek szlagierowych. Benny wspomina, że pierwszymi płytami, jakie kupił, były nagrania Cateriny Valente i Elvisa Presleya, które inspirowały go przez lata.

W wieku dziesięciu lat dostał swój pierwszy fortepian i nauczył się na nim grać. Zrezygnował z dalszej edukacji w wieku 15 lat i zaczął grywać w klubach młodzieżowych. Tam też spotkał swoja pierwszą dziewczynę, Christinę Grönvall, z którą ma dwójkę dzieci, Petera (urodzony w 1963) i Helenę (urodzona w 1965).

Na początku 1964 roku Benny i Christina dołączyli do grupy Elverkets Spelmanslag (The Electricity Board Folk Music Group). Jej repertuar był głównie instrumentalny. Benny zaczął także tworzyć swoje pierwsze kompozycje, które wykonywał razem z grupą.

W marcu 1964 roku Elverkets Spelmanslag współzawodniczyło z The Hep Stars w konkursie młodych talentów. Kiedy Benny zdecydował się spróbować swych sił jako klawiszowiec The Hep Stars, wiedział już, że to jest właśnie to, co chciał robić.

Przełomem w twórczości Hep Stars była piosenka "Cadillac", prawdziwy hit roku 1965, która sprawiła, że zespół stał się najbardziej poważaną szwedzką grupą. Zespół grał głównie utwory zagranicznych wykonawców, ale Benny wkrótce zaczął komponować własne piosenki, które stały się klasycznymi dziś dokonaniami grupy, by wymienić "No Response", "Sunny Girl", "Wedding", "Consolation", "It's Nice To Be Back" czy "She Will Love You".

W 1966 roku po raz pierwszy spotkał Björna Ulvaeusa i obaj rozpoczęli bardzo owocną współpracę, która trwa do dziś. Ich pierwszym utworem była piosenka "Isn’t It Easy To Say", którą nagrał zespół Benny’ego. Andersson współpracował także z Lasse Berghagenem, z którym napisał piosenkę "Hej Clown", zgłoszoną do szwedzkich eliminacji Konkursu Eurowizji. Podczas eliminacji spotkał swoją przyszłą żonę, Anni-Frid Lyngstad. Benny i Björn napisali swoje pierwsze prawdziwe przeboje w roku 1969. Były to utwory "Ljuva Sextiotal" (nagrane przez Britę Borg) i "Speleman" (kolejny wielki przebój The Hep Stars). Już wtedy obaj panowie blisko współpracowali z paniami swych serc i wkrótce zrodził się pomysł, by zacząć regularnie współpracować, tworząc prawdziwą grupę. Razem z rozwojem ABBY, Benny zyskał światową sławę jako kompozytor i instrumentalista grupy. Zespół, którego był współzałożycielem, zdobył światową sławę i uznanie, umieszczając na szczytach list przebojów wiele piosenek. Björn i Benny wyprodukowali wszystkie albumy i piosenki zespołu.

Po rozpadzie ABBY Benny wraz z Björnem i Timem Ricem napisał musical "Chess", z którego pochodzą dwa kolejne światowe przeboje – "I Know Him So Well" i "One Night In Bangkok". Album z podstawową wersją musicalu ukazał się w roku 1984 i sprzedał się w liczbie ponad dwóch milionów kopii. Później pojawiło się jeszcze kilka innych wersji musicalu. Sceniczna premiera tego musicalu w Londynie miała miejsce w 1986 roku. Wystawiano go tam przez kolejne trzy lata.

W 1985 roku Benny wraz z Björnem napisał i wyprodukował pierwszy album szwedzkiego duetu Gemini, który utworzyli Karin i Anders Glenmark, artyści wcześniej współpracujący z ABBĄ. W 1987 roku ukazał się drugi album duetu, "Geminism", zawierający ich największy przebój, "Mio My Mio", nagrany również w wersji szwedzkiej i rosyjskiej i obecny na ścieżce dźwiękowej do filmu "Mio in the Land of Faraway", do którego Benny współtworzył muzykę.

Również w 1987 roku Benny wydał swój pierwszy solowy album, "Klinga mina klockor", na którym znalazły się folkowe kompozycje, które wykonał na akordeonie. Jego kolejnym albumem była wydana w 1989 roku "November 1989".

W 1990 roku Benny stworzył kolejny szwedzki numer jeden, utwór "Lassie", zaśpiewany przez artystki z kabaretowego kwartetu Ainbusk. Benny zdecydował się wyprodukować album jednej z wokalistek, Josefin Nilsson i w rezultacie w 1993 roku powstała płyta "Shapes", która jednak nie zdobyła popularności ani w Szwecji, ani w pozostałych częściach Europy.

Jeszcze w latach osiemdziesiątych Benny zaczął prace nad musicalem opartym na powieści "Emigranci" Vilhelma Moberga, próbując zobrazować utwór przy pomocy muzyki folkowej. Ostatecznie w październiku 1995 roku w Sztokholmie wystawiono dzieło "Kristina från Duvemåla", które zebrało wiele pozytywnych recenzji. Musical wystawiano do czerwca 1999 roku.

Kolejnym projektem utrzymanym w konwencji musicalu była "Mamma Mia" – komedia zbudowana wokół 24 piosenek ABBY. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania – do dziś musical pozostaje jednym z najpopularniejszych widowisk na świecie, powstało też kilka jego wersji językowych. Filmowa wersja musicalu miała swoją premierę w 2008 roku. Na jej potrzeby Benny i muzycy sesyjni ABBY "wskrzesili" stare przeboje zespołu. Film jest dziś uznawany za jeden z najlepiej sprzedających się obrazów w historii kina.

Obecnie Benny występuje na scenie wraz z 16 innymi muzykami, którzy tworzą zespół BAO (Benny Anderssons Orkester) z nowymi utworami i słowami do nich często pisanymi przez przyjaciela Benny’ego, Björna. Do tej pory ukazały się trzy albumy i kilka przebojowych singli tego zespołu.

Benny zdobył za swą twórczość cztery nagrody Grammy, razem z Björnem otrzymali nagrodę Ivora Novello, dwa razy The Music Export Prize a także nagrodę Lifetime Achievement.

Był związany z trzema kobietami. W 1966 roku ostatecznie rozstał się z narzeczoną, Christiną, która zaopiekowała się również dwójką jego dzieci. Następnie był zaręczony, a potem (1978-1981) był mężem Anni-Frid Lyngstad. W listopadzie 1981 roku poślubił Monę Nörklit, z którą ma syna Ludviga (urodzony w styczniu 1982). Pozostają szczęśliwą rodziną do dziś.