Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

BJÖRN ULVAEUS - SINGLE

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links


W tym miejscu pozwoliłem sobie krótko opisać poszczególne single Björna z racji tego, że żaden z nich nie został później wydany na jakimkolwiek albumie (wyjąwszy utwory "Raring", "Fröken Fredriksson", "Saknar du något, min kära" i "Kvinnan i mitt liv", które ukazały się na składance Hootenanny Singers). Do tej pory nie ukazało się żadne wznowienie tych utworów, a z pewnością zasługują one na to, by o nich pamiętać, bo ich powodzenie zadecydowało o ostatecznym związaniu się Björna z muzyką. Utwory te można obecnie bez problemu znaleźć w Internecie, między innymi na bootlegu "MISSING PIECES VOLUME 3" lub na YouTube.



singiel1

Pierwszy singiel Björna pojawił się w kwetniu 1968 roku i zawierał jego pierwszy solowy przebój "Raring", szwedzkojęzyczną wersję międzynarodowego hitu "Honey". Na stronie B znalazła się jego własna kompozycja, "Vill du ha en vän?". Singiel wszedł na szwedzkie listy przebojów w czerwcu 1968 roku i uplasował się na 7 miejscu. Warto też wspomnieć, że dzięki tej małej płytce młodym śpiewającym gitarzystą jeszcze bardziej niż dotychczas zainteresowała się Agnetha Fältskog. Björn, który również bez pamięci zadurzył się w dziewczynie, nawet nie miał pojęcia, że Agnetha może być jedną z jego największych fanek. Podczas jednego ze spotkań z artystką Björn kupił singla specjalnie dla Agnethy, a do płyty dołączył krótki liścik z prośbą o ponowne spotkanie. "Raring" doczekała się cyfrowego wznowienia między innymi na składance "Det bästa med Hootenanny Singers".

singiel2

Drugi singiel Björna z 1968 roku zawierał na stronie A utwór "Fröken Fredriksson", szwedzką wersję znanego standardu country "Harper Valley P.T.A.". Na odwrocie płytki Björn umieścił swoją własną kompozycję, melodyjną i wręcz porywającą "Vår egen sång", która przynajmniej jak dla mnie jest zdecydowanie jedną z jego najlepszych piosenek, a na pewno najlepszą, którą sam napisał (może tylko z wyjątkiem "Marianne" Hootenanny Singers). Słuchając tego utworu trzeba przyznać, że Björn jako kompozytor potrafił stworzyć co najmniej imponujące piosenki. Singiel wszedł na szwedzkie listy w listopadzie i zdobył 5 miejsce.

singiel3

Trzeci singiel wydany przez Björna w 1969 roku zawierał na stronie A jego wersję utworu "Where Do You Go To (My Lovely)", zatytułowaną "Saknar du något, min kära". Na stronie B znalazła się piosenka, którą Björn napisał razem ze Stigiem Andersonem, brzmiąca bardzo wówczas modnie "Gömt är inte glömt". Singiel zdobył czwarte miejsce na listach. "Saknar du något, min kära" wznowiono w cyfrowej wersji na składance "Det bästa med Hootenanny Singers".

singiel4

Czwarty i ostatni singiel zawierał na stronie A piosenkę, "Partaj-Aj-Aj" którą Björn napisał razem z Bennym (choć brzmi ona trochę jak cover jakiegoś niemieckiego schlageru), a na odwrocie jego wersję utworu "A Woman’s Way", zatytułowaną "Kvinnan i mitt liv". Do tego utworu słowa napisał Stig Anderson. Tylko "Kvinnan i mitt liv" doczekała się cyfrowego wznowienia na składance "Det bästa med Hootenanny Singers" oraz na płytce "Before ABBA" sprzedawanej w muzeum ABBY.