Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

HOOTENANNY SINGERS - BIOGRAFIA

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links


hootenannyHootenanny Singers, początkowo Westbay Singers (od tłumaczenia na angielski nazwy miasteczka, z którego grupa się wywodziła, Västervik) była popularną w Szwecji grupą, wykonującą piosenki na pograniczach stylów pop i folk. Zespół powstał w 1961 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Björna Ulvaeusa, późniejszego członka ABBY. W jego skład obok niego samego weszło trzech innych chłopców: Johan Karlberg, Tony Rooth i Hansi Schwarz (Niemiec z pochodzenia). W 1963 roku grupa wciąż grała amatorsko – nie miała nawet nazwy. Jednak mama Björna uważała, że powinni wziąć udział w konkursie młodych talentów, organizowanym przez szwedzkie radio. Pani Ulvaeus była też pomysłodawcą pierwotnej nazwy grupy – Westbay Singers. Po występie w radiu jeden z najbardziej wpływowych wówczas producentów muzycznych, Bengt Bernhag zainteresował się zespołem i opowiedział o nim swojemu szefowi, Stigowi Andersonowi. Ten zapytał Björna, czy mógłby dostać od niego taśmę demo z nagraniami zespołu. Grupa zrobiła tak duże wrażenie na producentach, że została zaproszona na profesjonalną sesję do studia w Sztokholmie. Björn wspomina, że był to bardzo nerwowy dzień dla całego zespołu.

Nie obyło się bez zmian. Pierwszą z nich, której dokonał sam Stig, była zmiana nazwy zespołu z Westbay Singers na Hootenanny Singers. Nawet sam Björn przyznał po latach, że była ona "bardzo głupia". Pierwszym nagraniem zespołu była piosenka "Jag väntar vid min mila", tradycyjny utwór o ludziach pracujących w lesie. Okazał się wielkim hitem, a na singlu wydano go nakładem nowopowstałej wytwórni Polar Music, której właścicielem był Stig. Tym samym Hootenanny Singers stali się pierwszym zespołem, który miał podpisany kontrakt z Polar Music. Szybko zapadła decyzja o nagraniu debiutanckiego albumu, który pojawił się na rynku w roku 1964 i zawierał po sześć piosenek w językach szwedzkim i angielskim, z których dwie Björn stworzył zupełnie sam, a kolejne dwie skomponował przy pomocy pozostałych członków zespołu. Album zawierał debiutancki singiel grupy oraz nowy hit, "Hem igen". Popularność Hootenanny Singers zaczęła szybko rosnąć i jeszcze w lecie tego samego roku wzięli udział w filmie "Älskling på vift", w którego końcowej scenie Björn wykonał jedną piosenkę w języku angielskim. Krótko potem zespół wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową po Szwecji, zjednując sobie serca nie tylko młodzieży, ale i starszych słuchaczy. I chociaż Björn zdecydował się podjąć studia ekonomiczno-prawnicze na sztokholmskim uniwersytecie, przez cały czas czuł, że muzyka jest jego jedynym powołaniem.

hootenannyKolejny album zespołu pojawił się jesienią 1964 roku i zawierał kilka następnych przebojów, na czele z "Gabrielle". Kilka piosenek Björn stworzył samodzielnie, a wymieniona wcześniej "Gabrielle" spędziła 11 tygodni na szwedzkiej liście przebojów, plasując się na miejscu drugim. Tak wielki sukces zachęcił Stiga do prób wypromowania grupy poza Szwecją. Nową piosenkę razem z "I lunden gröna" wydał nakładem firmy Fontana w Norwegii i Danii.

Rok 1965 przyniósł dwie nowe płyty - "Hootenanny Singers sjunger Evert Taube", na którym znalazło się 12 utworów napisanych przez Everta Taube, oraz "Hootenanny Singers International", który zawierał piosenki w różnych językach i był kolejną próbą wypromowania grupy poza granicami Szwecji, niestety zakończoną fiaskiem. Zespół i Stig prawie bez przesady poszli na całość - album zawierał piosenki w językach: szwedzkim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i nawet włoskim. Jednak okazało się, że jeszcze nie był to najlepszy moment na promowanie jakiejkolwiek szwedzkiej grupy poza granicami kraju.

W roku 1966 rozpoczęła się współpraca kompozytorska Björna i Benny’ego, a jej rezultatem był nowy album Hootenanny Singers, "Many Faces", na którym znalazło się kilka kompozycji stworzonych przez obu panów, utwór "Sunny Girl", który napisał Benny i kilka samodzielnych kompozycji Björna. Album był kolejną, choć nieco bardziej przemyślaną, próbą podbicia zagranicznych sklepów – strona A zawierała utwory wyłącznie w języku szwedzkim, strona B zaś była w całości wypełniona piosenkami zaśpiewanymi po angielsku. Z albumu pochodzą najbardziej znane przeboje zespołu, które stworzył Björn – "Marianne" i "Baby, Those Are The Rules". W tym czasie Benny okazjonalnie wspomagał Hootenanny Singers podczas ich występów.

hootenannyW następnym roku zespół wydał pierwszy album składankowy, zawierający ich największe przeboje. Przygotowano też następny album, któremu nadano tytuł "Civila". Tym razem jednak wypełniły go w większości znane zagraniczne kompozycje, do których szwedzkie słowa dopisał Stig. Mimo wszystko znalazło się też miejsce na jedną piosenkę autorstwa Björna – "Du eller ingen". Po raz pierwszy w historii grup związanych z ABBĄ, na liście płac albumu pojawiło się też nazwisko Michaela B. Tretowa.

Począwszy od roku 1968, Björn zdecydował się na wydanie czterech solowych singli. Na stronach A przeważnie znajdowały się covery zagranicznych przebojów, jednak na strony B Björn przeznaczał utwory napisane samodzielnie albo przy pomocy Stiga. Z utworów tych wznowiono na CD jedynie "Raring", "Fröken Fredriksson", "Saknar du något, min kära" i "Kvinnan i mit liv". Można je usłyszeć na składankowym krążku "Det Bästa Med Hootenanny Singers" i "Before ABBA".

Latem 1969 roku Björn wziął udział w programie telewizyjnym, poświęconym szwedzkiemu kompozytorowi Julesowi Silvainowi. Jedną z artystek, które również udzielały się w programie, była Agnetha Fältskog. Młodzi jeszcze podczas zdjęć zakochali się w sobie i zaczęli spędzać razem coraz więcej czasu. Niedługo potem zamieszkali razem, a niecałe dwa lata później pobrali się.

Kolejny album Hootenanny Singers, zawierający premierowe nagrania, powstał dopiero w 1971 roku, a zatytułowano go "Våra vackraste visor". Album wyprodukował Benny Andersson i to on przy współpracy z Björnem i Bengtem Palmersem stworzyli aranżacje zawartych na nim jedenastu piosenek. Rok później wydano jego "drugą część" o tym samym tytule, jednak produkcją zajęli się Björn, Benny i Stig.

Po powstaniu ABBY zespół stracił na znaczeniu, jednak Björn i Benny stworzyli dla niego jeszcze dwa albumy – wydany w 1973 "Dan Andersson på vårt sätt" i ostatni w historii zespołu "Evert Taube på vårt sätt", wydany w 1974 roku, na który piosenki ponownie stworzył Evert Taube.

W sumie Hootenanny Singers wydali 16 albumów, 8 "czwórek" i 34 single, a ich największymi przebojami były piosenki "Gabrielle", "Marianne", "Baby, Those Are The Rules", "Jag väntar vid min mila" i "En sång en gång för längese'n".