Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

FINN KALVIK - BIOGRAFIA

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links


kalvikFinn Kalvik, właściwie Finn Bjørn Kalvik, urodzony 30 kwietnia 1947 roku, jest norweskim piosenkarzem i gitarzystą. Przyszedł na świat w miejscowości Fåvang, jednak w roku 1952 jego rodzina przeprowadziła się do Oslo. W pierwszych latach swojej muzycznej kariery z powodzeniem komponował muzykę do poezji norweskich poetów, André Bjerke'a i Inger Hagerup. Przełom nastąpił w roku 1969, wraz z utworem "Finne meg sjæl". Innymi znanymi piosenkami, które stworzył były "En tur rundt i byen" (1971) i "Ride ranke" (1975). Obie nawiązywały do twórczości zachodniej, odpowiednio do Ralpha McTella i Harry'ego Chapina. Do 1976 roku wydał cztery albumy, z których każdy plasował się w pierwszej piętnastce norweskich list przebojów.

Związek Finna z ABBĄ zaczął się w 1977 roku, kiedy spotkał on Benny'ego Anderssona na festiwalu muzyki folkowej w Västervik. Obaj panowie postanowili nawiązać twórczą współpracę. W jej efekcie jesienią 1979 roku w Norwegii i Szwecji ukazał się album "Kom ut kom fram", który uczynił z Finna gwiazdę na szwedzkim rynku. W nagraniu płyty wzięły udział Agnetha i Frida, a Benny oprócz produkcji całości, zagrał także na instrumentach klawiszowych. Inżynierem dźwięku jak zawsze był Michael B. Tretow. Album promował jeden singiel, "Lilla vackra Anna", który zatrzymał się na drugim miejscu szwedzkich list przebojów tylko dlatego, że pierwsze było już od kilku miesięcy zajęte przez piosenkę "När du tar mig i din famn" ("The Queen Of Hearts") Agnethy. Utwory "På flukt" i "Kom ut kom fram" nagrano również po angielsku (jako "On the run" i "Wake up to Love"), bo zarejestrowany materiał dawał nadzieje na wypromowanie artysty poza Skandynawią. Album sprzedał się w ilości 120,000 egzemplarzy, co zachęciło obu kompozytorów do nagrania kolejnego, zatytułowanego "Natt og dag" (1981). Stig i Benny uznali również, że warto spróbować sił w kolejnym Konkursie Eurowizji wraz z piosenką "Aldri i livet", która oryginalnie otwierała nową płytę. Finnowi udało się przejść do finału, gdzie wykonał utwór po angielsku, pod tytułem "Here In My Heart". Niestety nie dostał za swój występ ani jednego punktu, a konkurs ostatecznie wygrał zespół Bucks Fizz z piosenką "Making Your Mind Up". Pomimo porażki "Here In My Heart" wydano na singlu w całej Europie. Do Konkursu Eurowizji Finn powrócił w roku 1987 z utworem "Malene" (zadedykowanym jego córce), który zajął czwarte miejsce w krajowych eliminacjach.

Oba albumy nagrane we współpracy z artystami z ABBY wydano na płytach CD w 2001 roku. Nie pojawiły się na nich żadne dodatkowe utwory - te wydano nieco wcześniej, w roku 1998 jako singiel "Finn Kalvik - The English Polar Recordings" (znalazły się tam wszystkie cztery piosenki nagrane w języku angielskim). Mała płyta ukazała się jednak tylko w Norwegii. Oprócz tego w roku 1990 nakładem wytwórni Sonet Grammofon AB (związana ze znanym szwedzkim zespołem Secret Service) ukazała się składanka z serii Spotlight, dokumentująca największe przeboje z dorobku Kalvika (również z jego wcześniejszych albumów). Ostatecznie Finn nigdy nie zyskał większego rozgłosu poza Skandynawią, co najprawdopodobniej było winą samej wytwórni Polar, która będąc niemal od samego początku skupiona na sukcesie ABBY nie poświęcała należytej uwagi innym artystom. Z tego samego powodu większych sukcesów nie osiągnęli ani Svenne & Lotta, ani Lena Andersson, ani nawet obiecujący i bardzo utalentowany Ted Gärdestad.