Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

TOMAS LEDIN - ALBUMY

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links


Uwaga! Z racji tego, że Tomas przez cały okres swojej kariery wydał bardzo dużo albumów, pozwoliłem sobie pominąć opisywanie ich wszystkich po kolei, przede wszystkim dlatego, że podstrona ta bardzo by się rozrosła, a tak naprawdę większe związki z ABBĄ miało jedynie pięć kolejnych albumów, począwszy od "Lookin' For Good Time", a skończywszy na "Down On The Pleasure Avenue". Z tego też względu zostały one opisane nieco szerzej.


1 1980 Lookin' For A Good Time

Pierwszy album Tomasa nagrany dla Polar ukazał się w roku 1980. Był to jednocześnie jego pierwszy anglojęzyczny album od czasu "Restless Mind" z 1972 roku. Pierwszym singlem zapowiadającym płytę był utwór "Not Bad At All". Tomas próbował przy jego pomocy wypromować się poza granicami Szwecji, między innymi prezentując utwór podczas tourne ABBY w 1979 roku (brał w nim aktywny udział jako chórzysta). Niestety, choć piosenka zdołała zdobyć 10 miejsce list przebojów w Szwecji, reszta świata pozostała na nią całkowicie obojętna. Być może dlatego, że nie jest to szczególnie udane dzieło. Innym wartym odnotowania utworem z albumu był "Right Now!". Piosenka ta, jako "Just Nu!", została przez Tomasa zaśpiewana podczas krajowych eliminacji do Konkursu Eurowizji i przyniosła mu upragnione zwycięstwo - była to jego piąta próba wygrania konkursu. Piosenka nie zdołała jednak wygrać finału konkursu, ale stała się przebojem w Szwecji, a jej anglojęzyczna wersja zdobyła umiarkowaną popularność głównie w południowej Europie (w Szwecji angielska wersja utworu nie zdobyła rozgłosu). Celem promocji dużej płyty wydano jeszcze jeden singiel, "Open Up".

Całościowo album ten poza kilkoma fragmentami nie robi wielkiego wrażenia. Warto się z nim jednak zaznajomić, bo w jego nagraniu brali udział niemal wszyscy muzycy sesyjni ABBY, a w niektórych kompozycjach udzielały się osobiście Agnetha i Frida. Ponadto Benny zagrał na instrumentach klawiszowych, ozdabiając nimi między innymi utwór "Right Now!". Album nagrano w całości w języku angielskim, jednak nie udało mu się osiągnąć żadnych sukcesów poza rodzimą Szwecją. W roku 1992 ukazała się jedyna jak do tej pory reedycja CD, zawierająca cztery utwory dodatkowe, w tym szwedzką wersję "Right Now!".

1. Looking For A Good Time
2. A Little Love
3. Open Up
4. Something's Missing
5. Right Now!
6. Not Bad At All
7. The Sun's Shinin' In The Middle Of The Night
8. Just Another Fool
9. We Are The Rock'N Roll Brothers
10. What Are You Waiting For

Utwory dodatkowe na wydaniu CD (1992):
11. Just Nu
12. Det Är Säkert Värt Ett Försök
13. It's Sure Worth Giving A Try
14. You've Got To Be Kidding

Reedycja CD ukazała się jako pierwsza w serii Samlade 80-Tal. Albumy te można rozpoznać po beżowo-białym kółeczku z numerem i oryginalną datą wydania płyty.
2 i 32 i 3 1982 "Gränslös" i "The Human Touch"

Kolejnym albumem Tomasa, wydanym dla Polar był "Gränslös" z 1982 roku. W porównaniu z poprzednikiem stanowił on raczej dziwną mieszaninę utworów w języku szwedzkim i angielskim. Sprzedawał się jednak wyśmienicie (głównie za sprawą przebojowej piosenki "Sommaren är kort"), do tego stopnia, że udało mu się uzyskać w Szwecji status złotej płyty. W zaistniałej sytuacji podjęto jeszcze jedną próbę promocji poza Szwecją. Tomas dopisał kilka nowych utworów, a wybrane z "Gränslös" przetłumaczył na angielski i nagrał na nowo (należy wyraźnie podkreślić, że oba albumy to dwie zupełnie różne płyty!). W rezultacie jeszcze w 1982 roku powstał album "The Human Touch", dziś prawdopodobnie najbardziej znane dzieło Ledina w ogóle. Również tym razem Tomas skorzystał z pomocy muzyków sesyjnych ABBY, jednak w znacznie mniejszym niż poprzednio zakresie. Wielkim przebojem, obok "Taken By Surprise", stała się piosenka "Never Again", zaśpiewana w duecie z Agnethą. Co ciekawe, oboje artyści nagrali swoje partie osobno, ani razu nie spotykając się w studiu. Piosenkę promowano potem w wielu programach telewizyjnych, w tym w Musikladen w RFN. Bardzo dobrze radziła sobie również na listach przebojów, a singiel z nią stał się złotą płytą.

O ile w kwestii słuchalności i przebojowości "Gränslös" nie robi wielkiego (i najlepszego) wrażenia, o tyle "The Human Touch" jest prawdopodobnie najlepszym dziełem Tomasa. Niestety jednak, mimo sporego powodzenia singlowych przebojów, nie udało mu się odnieść oczekiwanego międzynarodowego sukcesu. Spośród pozostałych kompozycji warto zwrócić uwagę na "I Got Something", które Tomas podarował Fridzie - jej wersję można usłyszeć na albumie "Something's Going On". Oba albumy ukazały się na CD tylko raz, w roku 1992. Ich podstawowe wersje rozszerzono o dodatkowe utwory, dostępne w tamtym czasie na singlach.

"Gränslös"

1. Kärleken är som en studsande boll
2. In The Middle Of Nowhere
3. Du tänder mej
4. Love Me Like You Used To
5. Naken
6. Säj inte nej om du menar ja
7. Keep It Up
8. Sommaren är kort
9. Just For The Fun
10. Annorlunda

Utwory dodatkowe na reedycji CD (1992):
11. Sensuella Isabella
12. Kom lite närmare
13. Det finns inget finare än kärleken
14. Vi är på gång
15. We're On The Beat

"The Human Touch"

1. I Love You
2. I Got Something
3. Never Again
4. She's In Love With My Best Friend
5. Listen To Your Heart
6. Loving You Is Like Chasing A Dream
7. Keep It Up
8. Taken By Surprise
9. Love Me Like You Used To
10. In The Middle Of Nowhere

Utwory dodatkowe na reedycji CD (1992):
11. Angel Of Love
12. Y Me Sortrendo (hiszpańska wersja "Taken By Surprise")
13. Ya Nunca Mas (hiszpańska wersja "Never Again")

Reedycje CD obu albumów ukazały się jako woluminy drugi i trzeci w serii Samlade 80-Tal. Albumy te można rozpoznać po beżowo-białym kółeczku z numerem i oryginalną datą wydania płyty.
4 1983 "Captured"

Ostatnim albumem studyjnym Tomasa nagranym dla Polar był wydany w roku 1983 "Captured". Aż do roku 1988 pozostawał on ostatnią próbą promocji Tomasa poza Szwecją, również tym razem niestety zakończoną fiaskiem - płyta zdobyła rozgłos i uznanie jedynie w Skandynawii. Być może wpływ na to miała sama muzyka, generalnie mało przebojowa, a chwilami również dość trudna w odbiorze. Ciężko wskazać tu jakieś szczególnie udane albo zapadające w pamięć momenty, uwagę na siebie zwraca jedynie "Take Good Care Of Your Children", szerzej znane z solowego albumu Agnethy, której Tomas kompozycję podarował. Jedynym spośród muzyków sesyjnych ABBY, który brał udział w projekcie, był basista Rutger Gunnarsson. Album wydano na CD tylko raz w roku 1992. Obok dziesięciu podstawowych utworów, zamieszczono również sześć nagrań dodatkowych.

1. Don't Touch That Dial
2. Captured
3. There's No End To Our Love
4. Russian Roulette
5. Lovemaker
6. What Are You Doing Tonight
7. Nothing In Between
8. Action
9. Take Good Care Of Our Children
10. Forget About Dancing

Utwory dodatkowe na reedycji CD (1992):
11. Everybody Wants To Hear It
12. Living With The Bomb
13. Move A Little Closer
14. What Are You Doing Tonight (Super Dance Music Mix)
15. Don't Touch That Dial (Remixed Dance Music Maxi Mix)
16. Everybody Wants To Hear It (Extended Remixed Dancefloor Version)

Album ukazał się jako czwarty w serii Samlade 80-Tal. Albumy te można rozpoznać po beżowo-białym kółeczku z numerem i oryginalną datą wydania płyty.
5 1988 "Down On The Pleasure Avenue"

Kolejny studyjny album Tomasa ukazał się dopiero w 1988 roku i był jednocześnie zarówno jego pierwszym albumem dla wytwórni "The Record Station" (należącej do córki Stiga Andersona, Marie), jak i jego ostatnim dziełem z lat 80., nagranym w całości w języku angielskim. Album niestety nie zyskał szerszego rozgłosu, choć warto zaznaczyć, że piosenki "Another Summernight" i "Red Lips" znalazły się na ścieżce dźwiękowej polskiej komedii "Czarodziej z Harlemu". W nagraniu płyty wzięli udział mędzy innymi Anders Glenmark jako chórzysta, oraz Janne Schaffer jako gitarzysta. Janne zagrał też na sitarze w piosence "Another Summernight" i kto wie, czy utwór ten nie okazał się najpiękniejszą kompozycją, jaką Tomas w ogóle stworzył. Płytę promowały piosenki "Crazy About You" i "Who's That Lucky Guy". Tradycyjnie już album doczekał się reedycji w roku 1992, którą uzupełniono o muzykę z filmu "Istanbul" - na całość składa się pięć kompozycji o średnim czasie trwania od około 2,5 do 4 minut.

1. Lovers Come Easy
2. Crazy About You
3. Another Summernight
4. Body
5. If We Could Do It All Over
6. Who's That Lucky Guy
7. The Only One
8. Heaven Tonight
9. Red Lips
10. It's So Hard To Keep That Fire Burning

Utwory dodatkowe na reedycji CD (1992):
11. Music From The Film Istanbul:
a. The Istanbul Prelude
b. Keep Your Eyes Open
c. Welcome To The Harlem Otel
d. The Istanbul Theme
e. A Bedroom Conversation

Reedycja albumu ukazała się jako ostatnia w serii Samlade 80-Tal. W tym jednak przypadku zrezygnowano z beżowego kółeczka z numerem, nadrukowanego na oryginalnej poligrafii, zamiast tego nadrukowując osobny znak graficzny bezpośrednio na pudełku.

Pełna lista albumów nagranych przez Tomasa:

1972 - Restless Mind
1973 - Hjärtats rytm
1975 - Knivhuggarrock
1976 - Natten är ung
1977 - Tomas Ledin
1978 - Fasten Seatbelts
1979 - Ut på stan
1980 - Looking for a Good Time
1982 - Gränslös
1982 - The Human Touch
1982 - Sommaren är kort
1983 - Captured
1985 - En Gallen Kväll [Live 1984]
1988 - Down on the Pleasure Avenue
1990 - Tillfälligheternas spel
1993 - Du kan lita på mig
1996 - T
1997 - Sånger att älska till
2000 - Djävulen & ängeln
2002 - Hela vägen
2003 - I sommarnattens ljus
2004 - Med vidöppna fönster
2006 - Plektrum
2009 - 500 dagar om året
2012 - Restless Mind (reedycja)