Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

HISTORIA ZESPOŁU - 1970-1973

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

Pierwszy występ na żywo i kabaret "Festfolk"

Próba połączenia czterech talentów nastąpiła w kwietniu 1970, kiedy dwie pary wybrały się na wspólne wakacje na Cypr. Zaczęli śpiewać dla zabawy na plaży, co skończyło się zaimprowizowanym występem na żywo dla żołnierzy ONZ stacjonujących na wyspie. W tym samym czasie Benny i Björn pracowali nad swoim pierwszym albumem, "Lycka", który został wydany we wrześniu 1970 roku. Nagrano go pomiędzy czerwcem a wrześniem 1970 roku, choć z tego co mówili wtedy panowie, nad całością, czyli 11 piosenkami pracowano w studio zaledwie (w sumie) 5 dni. Utwór tytułowy, "Lycka", wydano jako singel. Słowa, opowiadające o zwykłym codziennym szczęściu to dzieło Stiga Andersona. Agnetha i Frida dograły chórki w kilku utworach. Choć płyta jako całość nie stała się przebojem, publiczność zwróciła uwagę właśnie na te piosenki, które panowie nagrali razem ze swoimi wybrankami. 1 listopada 1970 roku wystąpili razem na scenie w ramach "Festfolket Show". Kabaretowy występ zebrał negatywne recenzje, z wyjątkiem jednej piosenki: "Hej, Gamle Man" ("Hello, Old Man"), pierwszego utworu Anderssona i Ulvaeusa, zaśpiewanego wspólnie przez całą czwórkę. Wykonywali także nagrania z solowych albumów, ale pierwsze plany stałej współpracy zostały odłożone, z powodu zaangażowania każdego z nich w inne projekty muzyczne.

Pierwsze wspólne nagranie - "Hej, Gamle Man"

hej gamle man"Hej, Gamle Man", piosenka o starym żołnierzu z Armii Zbawienia stała się pierwszym dużym przebojem kwartetu. Nagranie zostało przypisane jedynie Björnowi i Benny'emu, i zatrzymało się na 5 miejscu list sprzedaży, i 1 miejscu na listach przebojów, gdzie spędziło 15 tygodni.

W pierwszej połowie 1971 roku czwórka artystów coraz częściej współpracowała ze sobą, nagrywając chórki do swych nagrań. Agnetha, Björn i Benny wyruszyli razem w trasę koncertową w maju, podczas gdy Frida, wówczas skoncentrowana głównie na swojej karierze, występowała samodzielnie. Częste sesje nagraniowe zbliżyły całą czwórkę do siebie w okresie letnim.

Formowanie grupy (lata 1970-1973)

lyckaPo wydaniu w roku 1970 albumu "Lycka", ukazały się dwa nowe single przypisane Björnowi i Benny'emu: "Det kan ingen doktor hjälpa" ("No Doctor Can Help With That") i "Tänk om jorden vore ung" ("Imagine If The Earth Were Young"), z bardziej już słyszalnymi głosami Agnethy i Fridy – i umiarkowanym sukcesem na listach przebojów. W drugim z wymienionych utworów można także usłyszeć solo Benny'ego, który niezwykle rzadko śpiewał wiodące partie wokalne.

Stig Anderson, założyciel i właściciel marki Polar wiedział już, że aby dostać się na międzynarodowy rynek muzyczny, powinien promować utwory Björna i Benny'ego. "Któregoś dnia napiszecie piosenkę, która zostanie światowym przebojem" przewidywał i stale mobilizował ich do dalszej współpracy. Stig zachęcił Björna i Benny'ego do napisania piosenki na Melodifestivalen i po dwóch odrzuconych wpisach w 1971 roku, Andersson i Ulvaeus zgłosili nową piosenkę "Säg det med en sång" ("Say It With A Song") na eliminacje w roku 1972. Do jej wykonania wybrali nowoodkrytą przez Stiga Lenę Anderson (która później często współpracowała z panami B; wykonywała też niektóre przeboje ABBY). Piosenka zdobyła trzecie miejsce, przekonała Stiga do podjęcia dalszych prób i stała się wielkim przebojem w Szwecji.

Pierwsze sygnały sukcesu poza Szwecją pojawiły się niespodziewanie wraz z wydaniem przez firmę Epic singla "She's My Kind Of Girl" w Japonii w marcu 1972. Singiel przyniósł duetowi miejsce w pierwszej dziesiątce tamtejszych list. Jeszcze dwa single zostały wydane w Japonii, "En Carousel" ("En Karusell" w Skandynawii, wczesna wersja "Merry-Go-Round") i "Love Has Its Ways", piosenka, którą napisali wspólnie z Koichim Moritą. Również w ówczesnych Niemczech Zachodnich ukazał się singel "Hey Musikant" ("Hej, Gamle Man"). Na stronie B znalazł się utwór "Was Die Liebe Sagt". Niestety, singel nie odniósł sukcesu.

Pierwszy wielki przebój - "People Need Love"

people need loveBjörn i Benny postanowili wytrwać w pisaniu piosenek i eksperymentowaniu z muzyką. Wkrótce napisali utwór "People Need Love", pierwszą piosenkę w języku angielskim od dwóch lat. Inspirowali się nagraniami brytyjskiej grupy Blue Mink, której to muzyka niosła optymistyczne przesłania o harmonii pomiędzy ludźmi. I taka właśnie była piosenka ABBY. "People Need Love" zostało wydane na singlu w czerwcu 1972 roku. Stig zdecydował się wydać utwór, umieszczając na okładce wyjątkowo długą nazwę zespołu: Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid. Piosenka osiągnęła numer 17 na szwedzkiej liście singli i albumów - wystarczająco wysoko by dowieść, że młodzi artyści mieli coś do powiedzenia. Singiel był także pierwszym nagraniem, które znalazło się na listach w Stanach Zjednoczonych. Utknął tam na 114 miejscu singlowej listy Cashbox i na 117 miejscu listy najlepszych utworów singlowych. Podpisany jako Björn & Benny (with Svenska Flicka) został wydany przez Playboy Records. Zgodnie ze słowami Stiga Andersona, "People Need Love" powinno było stać się większym przebojem w USA, ale tak mała marka, jak Playboy Records nie miała środków by zaspokoić popyt zarówno u sprzedawców, jak i w stacjach radiowych.

Cała czwórka zdecydowała się nagrać razem swój pierwszy album na jesieni 1972. Sesje rozpoczęły się 26 września 1972 roku.

Pierwsza eurowizyjna próba - przebój "Ring Ring"

W roku 1973 zespół i ich manager Stig zdecydowali się jeszcze raz spróbować swych sił w Melodifestivalen, tym razem z piosenką "Ring Ring". Sesja nagraniowa została powierzona Michaelowi B. Tretowowi, który eksperymentował ze "ścianą dźwięku" – techniką produkcji, która stała się unikalnym brzmieniem ABBY. Stig zorganizował angielskie tłumaczenie tekstu przez Neila Sedakę i Phila Cody'ego. Wszyscy wówczas myśleli, że będzie to pewny zwycięzca, ale w Melodifestivalen 10 lutego 1973 roku piosenka zajęła trzecie miejsce i w związku z tym nie miała szans na udział w finale międzynarodowej edycji. Mimo to grupa wydała swój pierwszy album, nazwany "Ring Ring", który radził sobie dobrze, a singiel z utworem tytułowym był hitem w wielu krajach Europy, a także w Południowej Afryce. Jednak Stig Anderson czuł, że prawdziwy przełom może nastąpić tylko dzięki przebojowi w Anglii lub USA. Trzeba więc było znów spróbować eurowizyjnej szansy.

Nowa nazwa - czyli jak ABBA została ABBĄ

Jeszcze w roku 1973 Stig Anderson, zmęczony czasochłonnym i nieporęcznym wymienianiem imion artystów, zaczął odnosić się do grupy prywatnie i oficjalnie po prostu ABBA. Była to gra słowna, ponieważ nazwa ta była już używana w Szwecji przez dużą branżę przetwórstwa rybnego, a w odniesieniu do zespołu była akronimem. Jednakże w związku z tym, że branża rybna nie była szerzej znana poza Szwecją, Stig uznał, że nazwa ta będzie się dobrze sprzedawała. Mimo to dziennik "Göteborg Posten" zorganizował konkurs na odpowiednie "imię" dla grupy. Zespół był zaskoczony propozycjami takimi jak: "Alibaba" "FABB" i "Baba", ale ostatecznie wszystkie zgłoszenia zostały zignorowane i w lecie ogłoszono, że nazwa ABBA staje się nazwą oficjalną. Później grupa wynegocjowała z branżą rybną prawa do używania tej samej nazwy – Stig napisał wówczas list z prośbą o podzielenie się prawami do liter. ABBA jest akronimem od pierwszych liter imion członków zespołu – A jak Agnetha, B jak Björn, B jak Benny i A jak Anni-Frid.

logoPo raz pierwszy nazwa ABBA pojawiła się jako zapis na papierze podczas sesji nagraniowej w Metronome Studio w Sztokholmie 16 października 1973 roku. Najpierw napisano imiona wszystkich czterech członków, które wkrótce skreślono i zapisano po prostu - ABBA.

Oficjalne logo, używające pogrubionej wersji czcionki News Gothic zostało zaprojektowane przez Rune Söderqvista i pojawiło się po raz pierwszy na singlu "Dancing Queen" w sierpniu 1976 roku, a później na wszystkich singlach i albumach grupy. Pomysł na logo zrodził się w głowie niemieckiego fotografa Wolfganga Heilemanna w trakcie sesji "Dancing Queen" dla młodzieżowego magazynu BRAVO (należy tu wspomnieć, że przedtem na płytach zespołu używano nazwy ABBA pisanej różnymi czcionkami). W trakcie sesji każdy członek zespołu trzymał ogromną literę – inicjał. Po wywołaniu zdjęć Heilemann zauważył, że litera jednego z panów jest odwrócona. Przedyskutował to z członkami zespołu, którzy polubili to zdjęcie. Na podstawie tego zdarzenia grafik Rune Söderqvist rozpoczął pracę nad nowym logo grupy właśnie z tym odwróconym "B". Söderqvist wyjaśnił później, że owe dwa "B" są harmonijnie ustawione do "A". Benny i Björn po zatwierdzeniu logo opatrzyli je znakiem firmowym. Dodatkowo, jak można również zauważyć przy samym logo znajduje się znak ®. Po wykupieniu katalogu grupy, Polygram zaczął używać przeróżnych wariantów logo, eksperymentując z różnymi typami czcionek i dodając w 1992 roku koronę ("ABBA Gold" i "More ABBA Gold"). Kiedy Universal Music wykupił Polygram (a także Polar Music International) katalog grupy znów był pod kontrolą Sztokholmu. Od tego czasu oryginalne logo zostało naniesione na wszystkie oficjalne wydawnictwa zespołu.