Band Photo

W pełni polska strona poświęcona w całości jednemu z największych zespołów w dziejach muzyki pop

HISTORIA ZESPOŁU - 1981-1982

SERWIS
Strona główna
Jak korzystać ze strony?
Mapa strony
ZESPÓŁ ABBA
Historia
Członkowie
Albumy
Single
Składanki
Wideografia
Teledyski
Bootlegi
Książki
Utwory nieopublikowane
Tytuły robocze
Teksty piosenek
Kalendarium
ABBA na listach przebojów
Najbardziej znane covery
Karaoke
TRASY KONCERTOWE
Wprowadzenie
Trasa 1970/1971
Trasa 1973
Trasa 1974/1975
Trasa 1975
"ABBA w Studio 2" 1976
Trasa 1977
"ABBA In Japan" 1978
Music For UNICEF 1979
Trasa 1979 i 1980
"Dick Cavett Meets ABBA" 1981
"RODZINA" ABBY
Współpracownicy
Artyści związani
PONADTO NA STRONIE
Artykuły
Poradnik dla fana
Muzyczne inspiracje
INFORMACJE / INFO
Prawa autorskie / Copyright
Wspomóż serwis / Donate
Kontakt / Contact
Linki / Links

Ostatnie chwile legendy

W styczniu 1981 roku Björn poślubił Lenę Källersjö, a menadżer grupy, Stig Anderson, obchodził swoje 50 urodziny. Z tej okazji ABBA nagrała piosenkę "Hovas Vitnne" w hołdzie dla niego, wydaną tylko na 200 kopiach czerwonych singli, które potem rozdano gościom przybyłym na przyjęcie. Singiel ten stał się później jednym z najbardziej poszukiwanych rarytasów kolekcjonerskich. W połowie lutego 1981 roku Benny i Frida podali do publicznej wiadomości, że biorą rozwód. W ich małżeństwie było wiele trudnych chwil, a Benny i tak spotkał już inna kobietę, Monę Nörklit, którą poślubił w listopadzie 1981 roku.

abba1982Mimo to panowie napisali kilka nowych piosenek na początku 1981 roku i w połowie marca rozpoczęły się sesje nagraniowe. Pod koniec kwietnia zespół nagrał specjalny program telewizyjny, zatytułowany "Dick Cavett Meets ABBA". Przez cały czerwiec 1981 roku pracowano ciężko nad 20 wersjami piosenki "Like An Angel Passing Through My Room", która niebezpiecznie przypominała wcześniejszy przebój zespołu, "Lay All Your Love On Me". Krótko po tym zdecydowano zrobić sobie przerwę. Na początku sierpnia ABBA wróciła do pracy.

Po powrocie z wypoczynku wszyscy odnieśli wrażenie, że zespół prezentował się inaczej. Björn zapuścił brodę, Frida pojawiła się w zupełnie nowej fryzurze, również Agnetha prezentowała się inaczej niż jeszcze na początku roku. Benny jako jedyny był w dalszym ciągu ten sam co wcześniej. Właściwie był on jedynym członkiem grupy, który w ciągu dziesięciu lat istnienia zespołu zmienił się najmniej. "The Visitors", ósmy i ostatni album ABBY pokazał muzyczną dojrzałość grupy i jednocześnie brak dawnej głębi wcześniejszych nagrań, ale wciąż plasował zespół w gatunku pop z chwytliwymi harmoniami. Chociaż nie ujawniono tego w momencie wydania, tytułowy utwór według słów Björna, mówił o tajnych spotkaniach w państwach zdominowanych przez ZSRR, podczas gdy inne utwory poruszały tematykę nieudanych związków, zagrożenia wojną, starzenia się i utraty niewinności. Zmiana stylu spowodowała, że z albumu najpierw wydano na singlu piosenkę "One Of Us", numer 3 w Wielkiej Brytanii i ostatni z dziewięciu numerów jeden w Niemczech w grudniu 1981 roku.

Mimo że album podbił listy przebojów w prawie całej Europie, w tym w Wielkiej Brytanii i Niemczech, "The Visitors" nie był już tak wielkim sukcesem jak jego poprzednicy.

Piosenka "When All Is Said And Done" została wydana na singlu w USA, Australii i Nowej Zelandii i zmieściła się w pierwszej czterdziestce list amerykańskich. Słowa piosenki, tak samo jak w przypadku "The Winner Takes It All" i "One Of Us" rozpatrywały bolesne doświadczenie separacji, ale również patrzyły na traumę w sposób bardziej optymistyczny. Po wydaniu tego utworu, który opisywał ni mniej ni więcej rozwód Fridy i Benny'ego, pojawiły się spekulacje o wzrastającym napięciu w zespole. Wydana również w USA piosenka tytułowa z albumu podbiła listę Billboard Hot Dance Club Play.

Ostatnia sesja nagraniowa

abba1982Wiosną 1982 roku Björn i Benny spróbowali napisać kilka kolejnych piosenek i wkrótce potem ABBA zaczęła sesje nagraniowe. Plany nie były skrystalizowane, ale dyskutowano na temat nowego albumu. Rozważano też krótką trasę koncertową. Sesje nagraniowe w maju i czerwcu były sporym wysiłkiem i tylko trzy piosenki zostały nagrane – "You Owe Me One", "I Am The City" i "Just Like That". Benny i Björn nie byli jednak zadowoleni z wyników i taśmy zostały odłożone na półkę, a zespół zadecydował o zrobieniu sobie przerwy na wakacje. Po poworcie do studia na początku sierpnia, grupa zmieniła plany na resztę roku. Zdecydowali o wydaniu na Boże Narodzenie podwójnej kompilacji wszystkich wydanych już wcześniej singli, pod tytułem "The Singles: The First Ten Years". Kolejne sesje miały miejsce w październiku i listopadzie i ostatecznie przyniosły dwa single: "The Day Before You Came"/"Cassandra" i "Under Attack"/"You Owe Me One", których strony A trafiły na nowy album składankowy. Żaden z singli nie zmieścił się w pierwszej dwudziestce list brytyjskich, ale "The Day Before You Came" udało się przebić do pierwszej piątki list w wielu krajach, w tym w Niemczech, Holandii i w Belgii. Album osiągnął szczyty list w Wielkiej Brytanii i w Belgii, zajął miejsce w pierwszej piątce list w Holandii i Zachodnich Niemczech i miejsce w co najmniej pierwszej dwudziestce w wielu innych państwach. Ostatni singiel, "Under Attack", zajął miejsce w pierwszej dziesiątce list w trzech krajach europejskich.

"I Am The City" i "Just Like That" nie pojawiły się na składance, ponieważ rozważano dołączenie ich do ewentualnego dziewiątego albumu, co niestety ostatecznie nigdy nie doszło do skutku. "I Am The City" zostało wydane jako dodatek do albumu "More ABBA Gold" w 1993 roku, podczas gdy "Just Like That" rozpracowano na nowe piosenki dla artystów współpracujących z Bennym i Björnem. Na nowo skomponowana wersja zwrotek znalazła swoje miejsce w musicalu "Chess". Refreny "Just Like That" wydano na wspomnieniowej składance zespołu z roku 1994. Pomimo licznych próśb fanów, Björn i Benny nadal odmawiają oficjalnego wydania pełnej wersji utworu, choć piosenka w wersji oryginalnej przetrwała na bootlegach i obecnie nie ma wiekszego problemu, by znaleźć w internecie jej wszystkie możliwe wcielenia.

Grupa wyjechała do Londynu w celu promocji nowej składanki w pierwszym tygodniu listopada 1982 roku i pojawiła się w "Saturday Superstore" oraz "The Late Late Breakfast Show". Zespół odwiedził również Zachodnie Niemcy, by wystąpić w "Show Express".

19 listopada ABBA po raz ostatni pojawiła się w programie szwedzkiej telewizji, zatytułowanym "Nöjesmaskinen", a 11 grudnia 1982 roku po raz ostatni w swojej historii pojawiła się w programie "The Late Late Breakfast Show", transmitowanym ze Sztokholmu na żywo do Wielkiej Brytanii. Nikt wówczas nie przypuszczał, że niecały miesiąc później po ABBIE pozostaną już tylko wspomnienia.

Ostatni publiczny występ

abba1982Björn i Benny rozpoczęli współpracę kompozytorską z Timem Ricem na początku 1983 roku, podczas gdy Agnetha i Frida skoncentrowały się na rozwijaniu własnych karier. Podczas gdy Björn i Benny pracowali nad autorskim musicalem, kilka nowych utworów i inne przeboje ABBY przerodziły się w musical "ABBAcadabra", który wyprodukowano dla telewizji francuskiej (użyto w nim 14 piosenek zespołu). Alain i Daniel Boublil, którzy napisali "Les Misérables", współpracowali razem ze Stigiem Andersonem nad musicalem, który wyemitowano w Boże Narodzenie w telewizji francuskiej, a później zorganizowano również jego holenderską wersję.

Frida, która była świeżo po przeprowadzce do Paryża, wzięła udział w tworzeniu francuskiej wersji musicalu, nagrywając singla "Belle" w duecie z francuskim piosenkarzem, Danielem Balavoinem. Piosenka była nowa wersją instrumentalnego utworu "Arrival", oryginalnie nagranego przez ABBĘ. Z racji tego, że singiel sprzedawał się we Francji bardzo dobrze, Cameron Mackintosh chciał wystawić angielską wersję przedstawienia w Londynie, ze słowami przetłumaczonymi przez Davida Wooda i Dona Blacka. Benny i Björn zaangażowali się w projekt, dodając nową piosenkę, "I Am The Seeker". "ABBAcadabra", wystawiono premierowo 8 grudnia 1983 roku w The Lyric Hammersmith Theatre w Londynie i grano nieprzerwanie aż do 21 stycznia 1984 roku. Frida ponownie wzięła udział we współtworzeniu musicalu, nagrywając angielską wersję singla Belle pod tytułem "Time". Singiel, tym razem wyprodukowany przez Björna i Benny'ego, ponownie sprzedawał się znakomicie.

Wszyscy czterej członkowie po raz ostatni wystąpili publicznie razem w styczniu 1986 roku, nagrywając wideoklip akustycznej wersji "Tivedshambo" – pierwszej piosenki napisanej przez ich menadżera, Stiga Andersona – na potrzeby programu szwedzkiej telewizji, celebrującej 55 urodziny Andersona. Czwórka artystów nie widziała się ze sobą ponad dwa lata. Jeszcze w tym samym roku wystąpili prywatnie na 40 urodzinach innego przyjaciela, starego tour-menadżera Claesa af Geijerstama (znany również jako członek szwedzkiej grupy Ola & The Janglers, największego konkurenta The Hep Stars, a także jako twórca utworu "Angelica & Ramone", nagranego przez Secret Service na ich albumie "Ye Si Ca" z 1981 roku). Zaśpiewali wtedy skomponowaną przez siebie piosenkę "Der Kleine Franz", która w nieco innej wersji pojawiła się w musicalu "Chess". W tym samym roku wydano album "ABBA Live", który zawierał wybrane fragmenty z koncertów z tras z 1977 i 1979 roku, a także z programu "Dick Cavett Meets ABBA" z 1981 roku. Zespół pojawił się w pełnym składzie na 50 urodzinach Görel Hanser w 1999 roku. Hanser przez długi czas była przyjaciółką wszystkich czterech członków grupy, jak również sekretarką Stiga Andersona. ABBA zaśpiewała dla niej a cappella szwedzką piosenkę urodzinową "Med En Enkel Tulipan".

Przy wielu okazjach Benny Andersson gra piosenki ABBY. W czerwcu 1992 roku on i Björn pojawili się na koncercie U2 w Sztokholmie, śpiewając w refrenie "Dancing Queen", a kilka lat później w trakcie wystawiania "B&B In Concert" w Sztokholmie, Benny wsparł obsadę grając na pianinie. Benny często dodaje utwory ABBY do listy utworów, wykonywanych przez swój zespół, BAO. Grał również na instrumentach klawiszowych w trakcie nagrywania nowych wersji piosenek "Like An Angel Passing Through My Room" z Anne Sofie von Otter i "When All Is Said And Done" ze Szwedką, Victorią Tolstoy. Benny i Björn wspólnie zaśpiewali a cappella fragment utworu "Fernando", kiedy odbierali nagrodę Ivora Novello w Londynie w 2002 roku. Frida wykonała i nagrała wersję a cappella piosenki "Dancing Queen" ze szwedzkim zespołem The Real Group w 1993 roku, a także nagrała razem ze szwajcarskim piosenkarzem Danem Daniellem nowa wersję piosenki "I Have A Dream" w roku 2003.